Біотех-реабілітація поранених

Січень 09, 2017

Хвилинка ортопедії: медичні таємниці простими словами

Хвилинка ортопедії: медичні таємниці простими словами

Ортопедична травматологія — надзвичайно цікава штука. Здавалося б, на сьогоднішній день можливості медицини фактично безмежні — будь-які найскладніші переломи є чим зафіксувати, скрутити, зміцнити і заростити буквально за лічені дні. Проте не забуваймо: медицина – це галузь дещо непевна, де наслідки лікування та перебіг одужання передбачувані не у повній мірі, і від майстерності лікарів залежить хіба половина успіху.

Перелом

Що ж відбувається усередині, під покровом шкіри та м’язів? Під значним навантаженням чи унаслідок травми кістка не витримує зусилля і ламається.

Спорт і переломи – явище нероздільне

Інколи кістка ламається чисто, формуючи чітку лінію злому, інколи дробиться на шматки. Разом із кістковою тканиною рвуться і крихітні судини, що пронизують товщу кістки і забезпечують транспорт крові, виникає кровотеча. Якщо дуже спрощено — між двома кінцями зламаної кістки формується гематома, от у ній і відбуватимуться основні процеси. Виникають тимчасові кровоносні шляхи; отримавши команду «згори», мезенхімальні стовбурові клітини починають ділитися і потроху сповзатися у місце перелому. Вже там, на місці, вони потрошку трансформуються у остеобласти — молоді клітини, які згодом перетворяться на кістку. Весь цей час трударі-лейкоцити працюють над тим, аби розчинити і вивести з організму загиблі клітини крові й тканин.

3

Місце перелому під потужним мікроскопом. Симпатичні молоді остеобласти (великі темно-сірі клітини ліворуч) з часом перетворюються на остеоїд – молоду кісткову тканину (світло-сіра площина у центрі), яка згодом мінералізується і перетворюється на саму кістку (темна структура праворуч).

Юні остеобласти – «аварійний» матеріал, вони мають відповідну будову і несуть у собі достатній запас речовин для якнайшвидшого розвитку. У місці перелому остеобласти сплітаються своїми відростками і формують сполучну тканину, фактично звичайний хрящ — так званий кістковий мозоль.

2

Гістологічний препарат: остеобласти (фіолетові клітини) масово скупчуються у місці потреби

Із часом міцність та щільність цього кісткового мозолю зростає, його пророщують нові кровоносні судини, формуються нові канали для кісткового мозку, нервів та судин. Зрештою, цей мозоль мінералізується, і остеобласти перетворюються на остеоцити — клітини звичної твердої та міцної кісткової тканини. У когось цей процес триває кілька місяців, у когось більше року — та зрештою кістка знову набуває фактично первинної міцності.

Ускладнення

Є тут і певні «але». Зазвичай під час травми навколишні мязи рефлекторно скорочуються від болю, це своєрідна реакція організму. Оскільки мязи часто кріпляться саме до зламаної кістки, то в ході скорочення вони зміщують кісткові уламки і деформують місце перелому. Так само буває і під час складних травм, коли зовнішнє зусилля руйнує кістку і зміщує її уламки. Якщо не вивести ці кістки у вірне положення — у кращому випадку, так криво і зростеться. У гіршому ж — не зростеться узагалі.

1

Такими пластинами кісткові уламки можна зафіксувати у будь-якому положенні

Завдання хірурга-ортопеда — вивести кістку у вірне положення, у якому вона і зростеться. Для фіксації кісткових уламків лікарі застосовують численні хитрі прийоми. Інколи кістку розтягують апаратом Ілізарова — фіксують її у вірному положенні за допомогою спиць та масивної металевої конструкції, яка дозволяє жорстко тримати задану форму й положення. Інколи тяжко зруйновані кістки протезують спеціальними штучними суглобами чи імплантами, окремі ж уламки поламаних кісток вже давно навчилися фіксувати гвинтами, штифтами та спеціальними металевими пластинами. Як це роблять провідні травматологи-ортопеди, наочно показує наступне схематичне відео:

Якщо ж маєте міцні нерви, погляньте, як такі операції виглядають у реальному житті. На відео – операція з фіксації перелому стегнової кістки за допомогою металевої пластини.

Та й тут є свої численні «але». Процес подальшого зрощення напряму залежить від стану всього організму, характеру первинної травми та заходів першої медичної допомоги. Добре, якщо це чиста ударна травма, отримана вдома чи в місті, і «швидка» оперативно домчить тебе до найближчої клініки. А що робити, коли складний перелом — це наслідок кульового поранення чи вибуху, який не лише потрощив кістки а й заніс у рану бруд та інфекцію? Що робити, якщо для зрощення не вистачає кількадесят сантиметрів кістки? У випадку, якщо кістку жере остеомієліт, кровопостачання тканин та кістки порушене через рани і виснаження, якщо хірурги поставилися до поранення недбало і не зробили усе, що могли – такий перелом не зростеться роками, хоч молися ти над ним, хоч скручуй найдорожчими пластинами чи гвинтами.

Прорив

Зазвичай бойові травми — чи не найтяжчі у практиці ортопедів. Ускладнені інфекцією, всипані десятками найдрібніших уламків, з масштабними кістковими дефектами, такі переломи вимагають неабиякої майстерності хірурга. Часто не зростається взагалі: тяжкі травми лишаються у пацієнтів на усе життя, й інколи легше відрізати ушкоджену кінцівку й замінити її протезом, аніж мордувати людину і давати їй марну надію.

roma

Цьому хлопчині усього 26, у нього фактично немає плечового суглоба і 13 сантиметрів кістки. Що робить у таких випадках офіційна медицина? Правильно: скручує рештки кісток залізяччям і сподівається, що якось заросте саме

Чи можна полегшити лікування тяжких травм, чи можна вирвати цих пацієнтів з лап довічного каліцтва та дати їм другий шанс? Виявляється, знедавна – так. На допомогу у лікуванні найтяжчих бойових поранень приходять клітинні технології. Сам процес доволі простий: пацієнта стабілізують, кістку виводять у правильне положення. Осередок ураження чистять від дрібних уламків, якщо є інфекція — шматки зараженої кістки випилюють і видаляють. Відбирають і клітинні матеріали — фрагменти кістки та ті ж самісінькі мезенхімальні клітини, якими сам організм зарощує переломи.

main_2

Плече Олега. Цього хлопця повернули до життя саме клітинні технології

Доки людина відновлюється від тяжкого оперативного втручання, клітинні матеріали готують до подальшого застосування. Це — один із найскладніших етапів у лікуванні. Контрольоване розростання клітин, створення відповідних надзвичайно складних умов для розвитку клітинних культур, використання дорогих витратних матеріалів, – все це насьогодні вже навчилися долати окремі лікарі. Якщо місце ураження досить масштабне — між уламків кісток імплантують спеціальний кістковий матрикс, якщо ж дефект невеликий — обходяться і без матриксу. Місце ураження заповнюють власними клітинними матеріалами пацієнта — тими ж культивованими у лабораторних умовах мезенхіальними стовбуровими клітинами, які організм і сам продукує для зрощування перелому. Механізм той же самий — ММСК перетворюються на остеобласти, заповнюють підготоване місце перелому і зарощують його у кістку монолітної міцності.

Біотех

Метод лікування тяжких поранень за допомогою клітинних технологій відносно молодий. Досліджують та випробовують у США, обмежено практикують в Європі, потроху починають освоювати у Росії. В Україні його вже успішно практикують, проте лише у одному лікувальному закладі — клініці ilaya. Тамтешні спеціалісти, зокрема лікар хірург-ортопед Володимир Оксимець, присвятили вирощуванню та застосуванню клітинних технологій понад десять років практики.

5

Момент імплантації кісткового матриксу у клініці ilaya. Зараз його зафіксують пластиною, оточать клітинними матеріалами і з часом тут сформується міцна кісткова тканина

З початком війни в Україні лікарі клініки ilaya та волонтери центру «People’s Project» заснували спільний проект – «Біотех-реабілітація поранених», в рамках якого проходять лікування вже понад 70 бійців. Значна частина пацієнтів вже завершила лікування, хлопці, на яких сучасні лікарі поставили хрест, повернулися до нормального життя.

volodya

Нога пацієнта «Біотеху» Володимира, якому тяжко скалічило стопу. Хоча поки і зафіксовані пластинами, та кісткові матрикси вже зрослися із власними кістками хлопця. Клініку Володимир покинув на власних двох

І тут мова йде про найвагоміше «але». Мінохорони здоровя у такі методи лікування не вірить, для них півсотні вилікуваних бійців — радше статистична похибка, аніж взагалі якийсь результат. Саме тому, попри зусилля Міноборони та Мінсоцполітики, держава таке лікування коштом бюджету поки не фінансує. Ампутації, каліцтво та протезування — так, а лікування й повернення до нормального життя — ні. Саме тому лікувати їх, дарувати хлопцям другий шанс, ми можемо виключно коштом народних пожертв. Якщо вам не байдужі ті люди, які віддали здоровя за наш з вами спокій — внески у рамках проекту «Біотех-реабілітація поранених» будуть найкращим способом проявити вдячність. Хоч потроху, по одному, та принаймні так ми знову запалюємо вогник надії у їхніх очах.

Коментарі

Загалом за поектом

Біотех-реабілітація поранених

9259 осіб

вже зробили внесок

20 160 558 грн

всього потрібно 21 580 392 грн

93% зібрано

оновлено вчора о 19:01
Поділитися у Facebook

Спільний проект

save-lives-& ilaya and mykolaiv fond ukr

Реквізити

ПриватБанк для переказу у гривнях

Миколаївський обласний благодійний фонд “РЕГІОНАЛЬНИЙ ФОНД БЛАГОЧЕСТЯ”
ПАО КБ ПриватБанк
ОКПО: 36143302
МФО: 326610
Рахунок: 26004053210825
Призначення платежу: Благодійний внесок. Біотех-реабілітація поранених

SWIFT-переказ у USD

Beneficiary: Mykolayiv Regional Charitable Foundation “Regional Foundation Blagochestya”
IBAN­code: UA803266100000026009053209659
Account: 26009053209659
Beneficiary address: UA 54000, Mykolaiv, Buznyka str. 5, 118
Beneficiary bank: Privatbank
50, Naberezhna Peremogy Street, Dnipropetrovsk, 49094, Ukraine
Swift code: PBANUA2X

Intermediary bank: JP Morgan Chase Bank,New York ,USA
Swift code: CHASUS33
Correspondent account: 001-­1­-000080
Description: Charitable donation for ‘Bioengineering rehabilitation for wounded’ project
or
Intermediary bank: The Bank of New York Mellon, New York, USA
Swift code: IRVT US 3N
Correspondent account: 890-­0085-­754
Description: Charitable donation for ‘Bioengineering rehabilitation for wounded’ project

SWIFT-переказ у EUR

Beneficiary: Mykolayiv Regional Charitable Foundation “Regional Foundation Blagochestya”
IBAN­code: UA413266100000026009053206287
Account: 26009053206287
Beneficiary address: UA 54000, Mykolaiv, Buznyka str. 5, 118
Beneficiary bank: Privatbank
50, Naberezhna Peremogy Street, Dnipropetrovsk, 49094, Ukraine
Swift code: PBANUA2X

Intermediary bank: Commerzbank AG ,Frankfurt am Main, Germany
Swift code: COBADEFF
Correspondent account: 400886700401
Description: Charitable donation for ‘Bioengineering rehabilitation for wounded’ project


Преса про нас

 • Журнал Житомира
 • “ЧАС”
 • Українська Правда
 • Styler РБК-Україна
 • 5 канал
 • Обозреватель
 • Новое время
 • ЦЕНЗОР.НЕТ
 • Bloomberg
 • FOX NEWS
 • Forbes
 • thequardian
 • 1+1 media
 • ictv
 • Украина
 • Еспресо TV
 • Громадське
 • НОВИНИ 24
 • zik
 • СЕГОДНЯ.ua
 • ain
 • ZN,UA
 • delo.ua
 • inforesist
 • NEWSru.com
 • О.П.А.D
 • Вчасно
 • СОЦПОРТАЛ
 • Укрпогляд
 • tribuna
 • cimic
 • комсомольская правДА!

Партнери