А щось таки відбувається. Тамуємо емоції та здивування і розповідаємо про гучну подію з холодною головою. Вчора, 29 липня, білоруські спецслужби затримали 32 бійців російської приватної військової компанії. Мова про ПВК Вагнера, російське проксі-військо, що, замість регулярної армії, бере участь у військових операціях по всьому світі включно і з Донбасом.
Найманців затримали в одному із приміських санаторїв: вони видавали себе за туристів, проте викликали підозру нехарактерною для туристів поведінкою та унітарним мілітарним виглядом. Замість рушити у якусь мандрівку, ці “туристи” прожили певний час у готелі, а згодом виписались і зачаїлися у санаторії в передмісті. Саме там їх і узяли: як кажуть, ще одного, 33-го “туриста” затримали окремо, вже на півдні країни. Наразі порушено карну справу за статтею, де йдеться про підготовку терористичного акту.
Ця подія викликала суттєве публічне занепокоєння білоруської влади. За день до того білоруські правоохоронці заявили, що на території країни одночасно перебуває близько двоста іноземних найманців, що прибули для дестабілізації ситуації в передвиборчий період. Після затримання “вагнерівців” одразу ж скликали засідання Радбезу, де президент Білорусі Олександр Лукашенко апелював до росіян і закликав розібратися в ситуації: мовляв, якщо справді напаскудили – то будьте відвертими, якщо ж ні, якщо ж це якась прикра помилка – наміру чорнити сусідів у білорусів немає.
Військові найманці агресивної сусідньої держави на території країни – і справді цікавий привід шукати в події прикру помилку. Втім, стосовно причин інциденту існує дві основні версії. Вже давно циркулює інформація, що Білорусь служить своєрідним військово-транспортним хабом, звідки російські військові найманці та спецслужбісти розлітаються всіма гарячими точками світу, не привертаючи зайвої уваги. Зокрема затримана група “вагнерівців” цілком імовірно могла прямувати для виконання військових задач у Судані: про це свідчать деякі з речей затриманих найманців. Тож ці показні затримання можуть бути елементами таємних угод, де Кремль допомагає білоруській владі консолідувати та контролювати суспільство перед виборами, залякуючи їх можливою дестабілізацією в країні. Президентські вибори у країні мають відбутися вже 9 серпня, настрої суспільства неоднозначні: тож, щоб ослабити позиції бунтівної опозиції, силовики і справді могли б розіграти карту військово-політичної загрози.
Іншим боком, Білорусь і справді є об’єктом пильного інтересу з боку Кремля, тож вибори – чудовий привід, аби посилити контроль над сателітом та вивернути ситуацію на свою користь силами військових найманців. Скільки таких законспірованих груп ще чекає на території Білорусі?
Зрадник Олег Дрига. Уродженець українського Донецька. Воював проти України у лавах терористів та російської ПВК Вагнера
І ось він, принциповий момент. Ключем до розуміння того, що відбувається насправді, може стати наступне. На даний час влада Білорусі вже закликала українського посла: як мінімум, чотирнадцять затриманих найманців воювали проти України на Донбасі, мінімум десятеро із затриманих – зрадники, що мали українське громадянство. Офіційний Кремль вже заявив, що не визнає їх українцями, бо ж вже мають російські паспорти. Повний список цього серпентарію наводить Центр Миротворець. Тож чи передадуть їх Україні для правосуддя, чи потримають у в’язниці і тихенько випустять, коли вщухне шум – саме це і розставить всі крапки над “і”. До слова, на даний момент Служба безпеки України вже ініціювала процеси щодо екстрадиції затриманих. Уважно спостерігаємо.
Зрадник Геннадій Фетисов (ліворуч). Уродженець українського Донецька, колишній “беркутівець”. Воював проти України у лавах терористів та російської ПВК Вагнера
Що з того нам? З усією повагою та симпатією до білорусів, плюс ще один можливий плацдарм для військового тиску на Україну. Вам би знати, з якою зверхністю та сортирним гумором коментують подію в російських соцмережах: чого, мовляв, тим недоміркам переживати, Білорусь і так наша, це тільки питання часу. А отже, попри всі миролюбні заяви білоруської сторони, військові формування росіян можуть враз з’явитися ще й на північних наших кордонах.
Зрадник Максим Кошман. Уроженець українського Слов’янська. Воював проти України у лавах терористів та російської ПВК Вагнера
Вже за місяць росіяни розпочинають багатотисячні військові навчання “Кавказ-2020”, частина яких пройде і на кордоні з Україною. Головна мета їх, як і завжди, побряцати зброєю, хоча деякі експерти і вважають, що це може стати зручним приводом до військових операцій проти України. Що робити нам? Те, що й завжди: зберігати спокій, чистити кулемет та допомагати Армії. Способи зробити це найефективніше вам вже відомі: це посильна участь у проектах “Оперативне реагування” та “Я снайпер“, спільним коштом яких микупуємо для військових критично важливе для них спорядження. Саме зараз там є актуальні потреби від бойових підрозділів, які треба закрити вже у найближчий час. А отже, долучайтесь, будь ласка. Крім Армії, нам сподіватись більш ні на кого.