Значну кількість пологів і в Україні, і в світі супроводжують дитячі асфіксії та, як наслідок, гіпоксії. Це стан, коли до мозку та тканин в перші хвилини самостійного життя малюка чи просто під час пологів не надходить достатня кількість кисню. Внаслідок цього тканини юного організму відчувають гострий кисневий голод та переживають надмірні перевантаження. Мозок фізично руйнується, у тканинах відбуваються крововиливи.
Поява на світ – не завжди легкий та простий процес
Статистика невтішна: ускладнення при пологах відчувають на собі до восьми малюків на сотню пологів. Саме асфіксії та подальші ускладнення є найгрізнішим фактором та причиною лиха у сумній статистиці. У випадку, якщо ступінь асфіксії досить легкий, є шанс на відновлення та компенсацію наслідків у скорому часі, більш серйозна ядуха загрожує зробити дитину калікою з перших і до останніх днів життя – і то, якщо малюкові банально пощастить вижити.
Здоров’я малюків та найменші зміни їхнього стану тут пильнують буквально щохвилини
Асфіксія – це загроза із числа простих, поширених, базових, але не менше від того грізних ускладнень. Інколи асфіксії виникають ще в материнській утробі, та досить часто вони супроводжують саме процес пологів. Причин безліч: від інфекцій та генетичних причин до механічних задушень та пологових травм. Чи можна зарадити страшним довічним наслідкам та урятувати немовля від тяжкого каліцтва?
…ба навіть уночі!
Так, можливість компенсувати наслідки ядухи є. Навіть людина, далека від медицини, може припустити: лікарі можуть застосувати цитопротектори, які дещо захистять тканини від кисневого голоду, дати додаткового кисню – але не надмірно, скоригувати стан медикаментозно та реагувати на показники. Але для того, щоб знати ті показники, треба ж їх чимось виміряти! От тут ми і доходимо до суті.
В рамках проекту «Допоможи мені дихати» волонтери People’s Project збирають кошти на те, аби купити для Київського міського пологового будинку №3 портативний газоаналізатор. Власне старенький газоаналізатор у лікарів уже є, але базовий – виміряти лише кисень. А лікар же мусить бачити повну картину газів та електролітів крові. Прилад, який ми плануємо придбати для немовлят, дає повну картину газового насичення організму. Ба більше того: апарат призначено для настільки оперативного застосування, що користуватися ним можна просто під час пологів, не чекаючи остаточної появи новонародженого та не гаючи такі важливі для порятунку секунди.
Саме таких малюків прилад рятуватиме ще до народження
Сам прилад вартує 225 тисяч гривень. Чекати його від держави намарне, ви ж розумієте – пологовий будинок муніципальний. Запитами чи проханнями жонглюватимуть не один місяць, та й то без найменшої надії на його задоволення – а це десятки постраждалих за цей час малюків. Зібрати ж таку суму кільком людям теж навряд чи під силу: багато хто з нас стільки не заробить і за цілий рік. Та у нас, волонтерів, є спосіб дії, який вже не раз себе зарекомендував. Якщо до справи долучиться буквально кожен із нас, якщо кожен перекаже на потребу проекту хоча б гривню, десять, сто, хто скільки може – де тільки й візьмуться ті гроші, зазвичай такі суми збираються відносно швидко. І саме завдяки цим нашим зусиллям столичні малюки народжуватимуться здоровими та зможуть уникнути страшної небезпеки, що чигає на них з перших днів. Це ж наші із вами діти, хіба ми можемо залишитись байдужими?