Меніск колінного суглоба складається з волокнистої хрящової тканини і грає важливу роль в роботі коліна; при його втраті відбуваються дегенеративні зміни. При цьому здатність меніска до відновлення після пошкоджень вельми обмежена внаслідок недостатнього кровопостачання.
Японські вчені зі Школи медицини університету Осаки запропонували тканинно-інженерну конструкцію на основі синовіальних мезенхімальних стовбурових клітин (МСК) для відновлення інкурабельних пошкоджень меніска.
Робота виконана на міні-свинях; отримані у них синовіальні МСК культивували в моношарі при високій щільності в присутності аскорбінової кислоти, а потім – в суспензії, щоб отримати тривимірний конструкт з клітин і позаклітинного матриксу.
Циліндричний 4-мм дефект меніску моделювали білатерально на дорослих міні-свинях. З одного боку в дефект імплантували алогенну тканинно-інженерну конструкцію, з іншого – залишали порожнім.
Через 6 місяців дефект, в якому був клітинний імплант, був заповнений добре інтегрованою в тканину меніска реципієнта волокнистою хрящовою тканиною, тоді як залишений без лікування дефект відновлювався незначно або не відбувався зовсім. В області імпланта був значно вищий вміст сафраніну О. Крім того, в результаті лікування значно зменшився розмір і тяжкість пошкоджень на верхній суглобовій поверхні великогомілкової кістки.
Таким чином, результати дослідження говорять про ефективність запропонованого методу імплантації тканинно-інженерного конструкту на основі МСК для лікування пошкоджень меніска і запобігання його дегенерації та розвитку посттравматичного артриту.