У Білорусі застосували стовбурові клітини для лікування дітей з дитячим церебральним паралічем. У восьми дітей, яких лікували за новою методикою, покращилися хода і мова. Про це повідомляється на сайті Мінського міського центру медичної реабілітації дітей з психоневрологічними захворюваннями
«Держава виділила кошти, – пояснює головний лікар Мінського міського центру медичної реабілітації дітей з психоневрологічними захворюваннями Олександр Яковлєв. – Ми пролікували дев’ятьох дітей від чотирьох до дванадцяти років зі спастичною і атактичною формами ДЦП».
В якості донорів виступили мами пацієнтів, щоб максимально виключити імунний конфлікт. Спочатку донорські клітини забирали в Республіканському науково-практичному центрі дитячої онкології, гематології та імунології. Потім вирощували стовбурові клітини і трансплантували учасникам випробування нового методу. Реабілітація проходила в Мінському міському центрі медичної реабілітації дітей з психоневрологічними захворюваннями.
Олександр Яковлєв розповідає деталі: «Припускаємо, що, коли вводимо мезенхімальні стовбурові клітини в організм дитини, хворої на дитячий церебральний параліч, вони потрапляють туди, де є слабка ланка. Вони самі знаходять проблему в організмі. Далі вони перетворюються в нейрони – клітини нервової системи. Пацієнт не видужує від стовбурових клітин. Але за рахунок новостворених нейронів ми компенсуємо функцію уражених. А щоб нейрони зв’язалися між собою і працювали так, як треба, проводиться величезна робота по реабілітації. Реабілітація сьогодні – не масажний салон».
Для оцінки результатів роботи використовували комп’ютерний відеоаналіз ходи. Рухи дітей покращилися, а також когнітивні здібності, мова, емоційний статус. Вчені розраховують на те, що нейрони і далі будуть розвиватися в організмі. Це поступовий процес, який супроводжується тривалою реабілітацією.
В Україні також застосовують стовбурові клітини, а саме – для відрощування кісток тяжкопораненим бійцям АТО. На жаль, українська держава таке лікування не фінансує. Хоча цей метод довів свою 100% ефективність на близько 70 бійцях, які уникнули інвалідності.
Нещодавно ми сплатили більше 700 тисяч гривень за лікування героя-спецпризначенця. А також майже півмільйона гривень за лікування тяжкопораненого бійця 30-ї ОБМр.
Ми не можемо дозволити лікарям держлікарень ампутовувати руки і ноги військовим, коли можна зберегти кінцівки хлопцям за допомогою стовбурових клітин. Саме тому ми звертаємося до вас: лише ваша допомога, ваші благодійні внески в рамках проекту «Біотех-реабілітація поранених» допоможуть повернути бійців до нормального людського життя.