Вчені з Каліфорнійського університету в Сан-Дієго виявили простий, легкий і ефективний метод управління перетворенням людських плюрипотентних стовбурових клітин в клітини кісткових тканей, про це йдеться у статті опублікованій на підставі проведених дослідів. Під впливом молекул аденозину стовбурові клітини перетворюються в кісткові тканини, відновлюючи пошкодження, не викликаючи появи пухлин і не піддаючи організм небезпеці зараження інфекцією.
Крім цього, використання подібного методу дозволить швидко і недорого вирощувати штучні кістки, які повністю сумісні з організмом пацієнта і які можуть замінити його власні, які було пошкоджено в результаті травми або поранення.
Плюрипотентні стовбурові клітини здатні перетворитися в клітини будь-якого типу тканин людського тіла, такі, як м’язові тканини, тканини серця, шкіри і кісток, в результаті процесу, званого диференціюванням.
Однак, штучне диференціювання, тобто певне перетворення стовбурових клітин є складним багатоетапним процесом, При цьому використовується великий список препаратів. Це робить його вкрай дорогим і в деяких випадках неефективним.
Друга проблема регенеративної медицини полягає в тому, що в деяких тканинах і органах, вирощених із ембріональних стовбурових клітин, виникають доброякісні пухлини, що складаються з тканин інших типів.
Ці пухлини, звані тератомами, виникають тоді, коли стовбурові клітини починають “шахраювати”, перетворюючись не в ті види тканин, які потрібні в даному випадку.
Працюючи над пошуками спрощення процесу диференціювання стовбурових клітин, каліфорнійські вчені виявили, що просте додавання молекул аденозину в поживне середовище, де проводиться вирощування стовбурових клітин, змушує їх перетворитися в функціональні остеобласти – в клітини, які є молодими клітинами кісткових тканин. Ці остеобласти, пересаджені піддослідним тваринам з дефектами кісток, сформували нові тканини в районі дефекту, не показавши при цьому, жодної ознаки формування тератом.
“Дивно те, що єдина молекула певної речовини може вирішити долю ембріональної стовбурової клітини. Нам тепер не потрібен складний коктейль з різних препаратів для отримання кісткових тканин. І надалі ми збираємося знайти такі ж прості методи, які змусять стовбурові клітини перетворюватися в клітки строго заданого типу”- пишуть вчені. В даний час дослідники вже визначили, що поява молекул аденозину призводить до передачі стовбуровій клітині певного сигналу, який надходить в неї через рецептор A2bR.
Механізм формування і передачі цього сигналу вимагає подальших досліджень, в ході яких учені будуть намагатися знайти рецептори стовбурових клітин, що реагують на молекули і інших речовин.
Україна також має досягнення у розвитку та застосуванні передових технологій. За їх допомогою українські біотехнологи вже вирощують кістки та нервові клітини. Ці технології застосовують для відновлення кінцівок та пошкоджених суглобів поранених в АТО бійців, повернення їм функцій та рухомості. Такі технології мають лише кілька клінік на весь світ, в тому числі – й Україна. Медичний центр ilaya та People’s Project, в рамках проекту “Біотех-реабілітація поранених”, відновлюють важко поранених бійців і повертають їх до здорового життя.
Раніше People’s Project повідомляв як за допомогою біотехнологій вберегли руку розвідника від ампутації. А нещодавно лікарі відростили нову кістку пораненому бійцю батальйона “Донбас”.
Наразі триває збір коштів на лікування п’ятьох поранених, ще четверо чекають в черзі, щоб долучитися до проекту. Для них біотехнології – єдиний шанс одужати. Оскільки держава, через законодавчі та інші обмеження, не може підтримувати біотехнології у лікуванні, поранені солдати сподіваються лише на допомогу Народу.
Закликаємо долучатися до благодійної справи і допомогти нашим захисникам.