Вчені вперше створили “заготовку” внутрішнього вуха зі стовбурових клітин!
Американські біологи вперше змогли перетворити ембріональні стовбурові клітини із зародка миші в ключові елементи внутрішнього вуха – волоскові клітини і під’єднанні до них нейрони, що в перспективі дозволить повернути слух людям, які страждають від вроджених дефектів, йдеться в статті, опублікованій в журналі Nature.
“Ми були здивовані тим, що коли помістили стовбурові клітини в тривимірну культуру і змусили їх рости, вони не тільки почали перетворюватися в тканини вуха, а й сформували структури, схожі на справжній орган. Нашої початковою метою було створення “заготовок” таких клітин, але, коли ми вивчили культуру під мікроскопом, ми знайшли тисячі зрілих волоскових клітин”, – заявила Ері Хашіно з університету штату Індіана в Індіанаполісі (США).
Хашіно та її колеги досить довго працюють над створенням “заготовок” волоскових клітин, що складають основу внутрішнього вуха людини та інших ссавців. Ці клітини є ключовим компонентом вушної завитки – органу, що перетворює акустичні коливання в нервові імпульси.
За словами біологів, їх вкрай складно отримати з ембріональних або перепрограмованих стовбурових клітин через те, що волоскові клітини ростуть тільки разом з іншими частинами завитки. Вчені вирішили цю проблему, виділивши з зародка миші ті білки і сигнальні молекули, які зустрічалися в майбутньому вусі тварини. Іншим важливим фактором стало особливе поживне середовище, що утримувало стовбурові клітини в «підвішеному» стані всередині 3D-матриці.
Обидва ці прийоми дозволили Хашіно та її колегам отримати відразу кілька тисяч волоскових клітин з під’єднаними до них нейронами та іншими компонентами завитки. Як відзначають біологи, ці клітини були повністю працездатними і могли розрізняти як звуки, так і брати участь в роботі вестибулярного апарату. Це дозволяє сподіватися на створення аналогічної культури з людських клітин і створення заміни для пошкоджених завиток у майбутньому, роблять висновок вчені.
Джерело:http://www.nature.com/nature/journal/v500/n7461/full/nature12298.html
Нагадуємо, що в рамках проекту “Біотех-реабілітація поранених” лікарі клініки ілая, за допомогою новітніх біотехнологій, відновлюють пошкоджені кінцівки військових. Наразі на проекті триває збір коштів на лікування 10 поранених. Для них біотехнології – єдиний шанс повернутися до здорового життя. Просимо долучатися до проекту і підтримати наших захисників.