Запропонувати проект

Для розгляду проекту заповніть форму. Приватну та контактну інформацію буде приховано.
Ваше ім`я
Ваш Email
Назва проекта
Необхідна сума
Опис вашого проекту
Будь ласка, максимально конкретизуйте потреби. Це допоможе уникнути непорозумінь і зайвих уточнень.
Дякуємо!
Допоможи нам швидше закрити збір, розкажи друзям та долучай їх
Поділися у соціальних мережах цим баннером
Поділитись у:
та завантажуй в instagram з посиланням на збір
Разом ми велечезна сила!
Завдяки вам закриті тисячі запитів для ЗСУ! Маємо продовжувати!
Допомогти проекту

Антидрон – 9 видів зброї проти дронів

Безпілотні літальні апарати (БПЛА) давно стали популярними у сфері комерційної...

Антидрон – 9 видів зброї проти дронів

Антидрон – 9 видів зброї проти дронів

Безпілотні літальні апарати (БПЛА) давно стали популярними у сфері комерційної та розважальної діяльності. На жаль, безпілотні літальні апарати також є високоефективним інструментом війни. Їх використовують як професійні армії, так і терористичні угрупування і цілі терористичні держави. 

Основними завданнями безпілотних літальних апаратів є ведення розвідки, доставка вантажів, а також завдання ударів по об’єктах транспортної та енергетичної інфраструктури. Незначні лінійні розміри безпілотників знижують ефективність їх виявлення та протидії їм. Тому вкрай важливо не лише мати засоби та уміти пілотувати дронами але й засоби протидії для мінімізування шкоди від БПЛА противника.

Далі ми розглянемо основні анти дрон системи, технології знешкодження БПЛА а також кілька найбільш передових і інноваційних технологій боротьби з дронами.

Чому зброя проти дронів важлива

Анти дрон технології стали найважливішими інструментами на сучасному полі бою, а результат конфліктів дедалі більше залежить від переваги цих систем. Останнім часом і Україна, і Ізраїль зіштовхнулися з проблемами на полях битв через ефективне використання дронів своїми супротивниками. Російські безпілотники відіграли значну роль у перешкоджанні українському контрнаступу. Тим часом атака безпілотників ХАМАСа була використана для початку нападу на Ізраїль 7 жовтня. Хоча основна увага приділялася насамперед ефективності дронів, не менш важливими є й обмеження сучасних систем протидії дронам. Україна та Ізраїль мають системи протидії дронам; проте ці системи мають обмеження, якими скористалися їхні противники.

Більшість сучасних збройних сил, включаючи Україну та Ізраїль, вклали значні кошти у технології боротьби з дронами. Справді, сучасні системи ППО, зенітно-ракетні комплекси та великокаліберні кулемети тепер досить ефективні проти більших дронів. Серйозна проблема виникає з меншими дронами, особливо з тими, які літають на малих висотах, і які важко виявити або націлити. Зважаючи на те що ворожа сторона має велику кількість безпілотників, засоби захисту грають на важливу роль у веденні ефективних бойових дій.

Що таке анти дрон? Технологія протидії дронам.

Технологія протидії дронам призначена для виявлення, класифікації та боротьби з дронами та безпілотними літальними апаратами. Це можна розділити на два основні методи: виявлення дронів та перехоплення/знешкодження дронів.

Виявлення дронів

Виявлення дронів складається з технологій, які допомагають ідентифікувати присутність дронів. Деякі технології виявлення включають:

  1. Теплобачення. Тепловізійні камери відмінно підходять для виявлення невеликих об’єктів, що швидко рухаються, на малих висотах. Вони можуть виявляти теплові сигнали двигунів та акумуляторів дрону, що дозволяє відстежувати та ідентифікувати БПЛА навіть у складних умовах. Крім того, тепловізійні камери можуть ідентифікувати операторів БПЛА. Це може допомогти знайти оператора дрону.
  2. Радіочастотні системи: радіочастотні датчики, що виявляють дрони, працюють у діапазоні частот від 70 МГц до 6 ГГц. Вони збирають таку інформацію, як марка, модель, серійний номер дрона, поточне місцезнаходження та місцезнаходження пілота. Радіочастотна технологія є економічно ефективною, оскільки вона може виявляти дрон і його контролер та відстежувати кілька цілей на великих відстанях. Тим не менш, може виникнути проблема з виявленням дронів, що літають за інерцією, але цю проблему можна вирішити шляхом увімкнення освітлювачів, таких як імпульсні радари.
  3. Акустичні методи. Акустичні датчики мають перевагу перед радіочастотними аналізаторами, оскільки вони можуть виявити будь-який дрон у ближньому полі електромагнітного спектру, включаючи автономні дрони, які не покладаються на радіохвилі. Ці датчики витягують і класифікують акустичні характеристики виявлення дронів, оцінюючи швидкість і висоту ротора, навіть якщо дрон перебуває поза увагою.

Перехоплення/знешкодження дронів

У боротьбі з дронами та їх перехопленні основна увага приділяється технологіям, що відбивають або перехоплюють дрони. Ось деякі приклади:

  1. Сигнали перешкод. антидрон гармати з кількома частотними діапазонами (GNSS, 2,4G і 5,8G) можуть порушити зв’язок дронів та GPS-навігацію, змусивши дрон приземлитися або змінити свій курс.
  2. Системи сіток: це нелетальний спосіб захоплення дронів у повітрі за допомогою сіток.
  3. Дрессовані орли та соколи: деякі використовують цих хижих птахів, щоб вивести з ладу або перехопити дрон.
  4. Кінетичні контрзаходи: вони відносяться до летальних засобів і включають фізичне пошкодження дрона або його збиття за допомогою зброї.

9 ефективних засобів боротьби з дронами

Розглянемо список з 10 діючих або перспективних систем знешкодження БПЛА.

Анти дрон пушка VAMPIRE (Vehicle-Agnostic Modular Palletized ISR Rocket Equipment)

Vehicle-Agnostic Modular Palletized ISR Rocket Equipment.
Джерело l3harris

Зенітний анти дрон комплекс Vehicle Agnostic Modular Palletized Rocket Equipment (VAMPIRE) дозволяє наземним військам націлювати та стріляти по ворожим дронам 70-мм ракетами з лазерним наведенням.

Комплекти VAMPIRE є портативними та можуть бути встановлені на різні транспортні засоби з вантажними платформами для полегшення запуску сучасних систем високоточної зброї ураження (APKWS) та боєприпасів із лазерним наведенням.

Про передачу таких комплексів в Україну стало відомо в серпні 2022 року, з того часу виробником L3Harris проводились роботи з тестування та сертифікації, а вже в січні 2023 року компанія оголосила про отримання контракту на виготовлення 14 комплексів VAMPIRE для боротьби з БПЛА, постачання 4 з яких планується до середини 2023 та решти до кінця того року.

Сили оборони України використовують дані антидрон пушки для боротьби з ворожими БПЛА та крилатими ракетами. (джерело wikipedia)

Оптика Smash 2000L

Optics Smash 2000L.
Джерело Smartshooter

Система Smash 2000L для стрілецької зброї дозволяє користувачам точно націлюватися на невеликі дрони, використовуючи штучний інтелект, допоміжний зір та передові алгоритми.

Оптика важить близько 700 грамів, що вдвічі менше від ваги попередніх поколінь цієї системи. Прицільний модуль можна встановити на будь-який зразок штурмової гвинтівки, а програмні алгоритми захоплення цілі та наведення дозволяють ефективно знищувати цілі.

Акумулятор прицілу дозволяє йому працювати до 72 годин – у компанії кажуть, що на одному заряді зброя може зробити близько 3600 пострілів. Зі статичними та динамічними наземними цілями він може працювати на відстані до 300 метрів, по цілях у повітрі на відстані до 200 м.

DroneGun – анти дрон рушниця

DroneGun.
Джерело DroneShield.

DroneShield – компанія з Австралії та США, що спеціалізується на технологіях боротьби з дронами. DroneGun Tactical використовується для боротьби з безпілотними авіаційними системами (БПЛА).

DroneGun це антидрон рушниця яка важить 7,3 кг, та дозволяє “придушувати” роботу дронів на відстані до 2 км завдяки створенню перешкод на частотах 433 МГц, 915 МГц, 2,4 ГГц та 5,8 ГГц, які зазвичай використовуються для керування безпілотниками. Окрім того, існує можливість протидіяти сигнали супутникової навігації.

Комплекс Lattice та Sentry від Anduril

Lattice and Anduril Sentry.
Джерело Defensenews

Анти дрон системи Anduril працюють на операційній системі Lattice, включають вежу Sentry і невелику безпілотну авіаційну систему Anvil. Крім того, компанія використовує високоякісні датчики та виконавчі пристрої сторонніх виробників для створення комплексної стратегії захисту від загроз, створюваних дронами.

Система Lattice автономно виявляє, класифікує та відстежує цілі на полі бою, попереджаючи оператора про потенційні загрози та пропонуючи рішення для їх усунення. Сторожова вежа складається з радарів та оптичних датчиків, вбудованих у обчислювальні ядра, здатних обробляти дані з використанням алгоритмів машинного навчання для виявлення, ідентифікації та відстеження загроз.

Мйольнір

Mjolnir.
Джерело AFRL

У 2021 році дослідницька лабораторія ВПС оголосила, що працює над наступником системи ТОР (комплекс попереднього покоління) під назвою “Мйольнір”, названим на честь знаменитого молота Тора у скандинавській міфології. Оновлений комплекс буде включати ту саму технологію, що і THOR, але з поліпшеними можливостями, надійністю і швидкістю виробництва.

Під час тестування Мйольнір продемонстрував ефективність 90%, але виробник очікує, що її подальші коригування підвищать ефективність до 100%. Зброя заздалегідь виявляє дрони, що наближаються, що дозволяє проаналізувати їхню загрозу. Потім він використовує сплески мікрохвильової енергії, щоб вивести з ладу безпілотники, які працюють роями.

Анти дрон систему мйольнір зручно зберігати в одному вантажному контейнері, що дозволяє легко розгортати його на землі або транспортувати вантажними літаками. Його установка займає лише три години за допомогою двох осіб, а робота з ним потребує мінімальної підготовки. Крім того, він може отримувати живлення від звичайної розетки для знищення ворожих БПЛА.

Silent Archer

Silent Archer.
Джерело MilitaryEmbedded

Анти дрон технологія Silent Archer від SRC складається з радарів TRL 8/9 і систем радіоелектронної боротьби (РЕБ), камери і тривимірного дисплея для ураження одиночних або групи ворожих дронів. У сукупності ці системи забезпечують можливості просторового, частотного та оптичного спостереження для виявлення, відстеження, класифікації та ідентифікації повітряної небезпеки. Як тільки загроза БПЛА визначена, для виведення її з ладу використовуються різні недорогі електронні методи, такі як перешкоди у зв’язку між оператором і дроном.

Радіочастотні датчики Ku-діапазону (KuRFS) та ефектори Coyote

KuRFS and Coyote effectors.
Джерело RTX

Анти дрон комплекс KuRFS складається з двох типів радарів: радара точного наведення та масштабованого мобільного радара виявлення Ku720. Ці радари можуть виявляти, ідентифікувати та відстежувати повітряні загрози в радіусі до 60 кілометрів.

Ракети KurRFS та Coyote від Raytheon є частиною комплексної системи під назвою LIDS, яка використовується для протидії низьким, повільним та невеликим безпілотникам. Система KuRFS пропонує можливості виявлення загроз на 360 градусів, в той час як антидрон пушка Coyote є економічно ефективними і можуть збивати дрони.

Raytheon стверджує, що їхні ракети Coyote призначені для перехоплення та виведення з ладу ворожих дронів. Вони можуть вражати одиночні дрони та групи дронів різного розміру та маневреності навіть на великих висотах і більших відстанях, ніж аналогічні системи.

Leonidas

Leonidas.
Джерело Epirus, Inc.

Leonidas – це передова система, яка використовує потужну мікрохвильову технологію для відключення або нейтралізації окремих дронів в обмеженому просторі або за наявності численних загроз на великій території. Компанія Epirus розробила новаторський метод напряму мікрохвильової енергії, який забезпечує винятковий антиелектронний ефект, зменшує розмір та вагу системи та дає операторам більше контролю та безпеки.

Система може бути встановлена на підвісі для підвищення маневреності та розгорнута на військових базах або поруч із мобільними підрозділами для швидкого реагування. Він може точно націлитись на одиночний дрон, створити мікрохвильовий бар’єр, щоб зупинити рій, та захистити певні райони від повітряних загроз.

Він також може налаштувати свої параметри, щоб дозволити дружнім дронам працювати, одночасно знищуючи ворожих дронів поблизу. Його легко масштабувати та адаптувати, а також він включає функції безпеки, що дозволяють запобігти заподіянню шкоди людям у певних безпечних зонах.

Titan C-UAS

Titan C-UAS.
Джерело BlueHalo

Системи “Титан” призначені для дій перед розгортанням, мобільної безпеки, захисту стаціонарних об’єктів та проведення піших операцій. Система C-UAS дає можливість операторам менш ніж за 5 хвилин зробити розвідку своєї території та налаштувати її захист.

Titan C-UAS засноване на технологіях штучного інтелекту та машинного навчання та використовує радіочастотну (RF) технологію. Комплекс Titan C-UAS складається з антенного блоку та пульта керування, є малогабаритним (вага складає близько 9 кг), розроблений для стаціонарної, мобільної та пішої експлуатації. Здатен працювати при температурі до -20°С.

Для протидії ворожим БПЛА Пентагон ухвалив контракт на постачання 12 антидронових систем Titan C-UAS виробництва BlueHalo у расках військової допомоги Україні.

Висновок

Дрони нікуди не дінуться, і нам доведеться з ними зіткнутися. Вони являють собою постійно зростаючу багатогранну загрозу громадянській та військовій інфраструктурі, майну та людям і все частіше використовуються для мерзенної терористичної діяльності.

З військової точки зору, зараз ми вступаємо в «другу епоху дронів», коли країни все частіше використовують дрони для таємних операцій та тактичного використання. У більш широкому плані анти дрон системи працюють у тандемі з системами розвідки, спостереження та виявлення цілей (RISTA), а також системами радіоелектронної боротьби для боротьби з загрозою, яка походить від окремих дронів та їх угрупувань.

Поява технологій Інтернету речей (IoT) та 5G відкриває нові можливості для експлуатації дронів. Системи GPS 4-го покоління стають все більш захищеними від перешкод. Long Term Evolution (LTE) – високопродуктивний інтерфейс для систем мобільного зв’язку, що дозволяє збільшити пропускну здатність і швидкість мереж – дозволяє дронам працювати на теоретично необмежених відстанях без радіочастотних зв’язків.

Оскільки дрон летить зі швидкістю 20 метрів за секунду і долає один кілометр менш ніж за хвилину, оператор має лише кілька секунд, щоб зреагувати з моменту виявлення та визначення наміру дрона. У такій динамічній ситуації сучасні системи протидії необхідно розвивати та постійно оновлювати.

Хорошою новиною є те, що анти дрон технології (антидрон пушки, антидрон рушниці та способи виявлення бронів) стають розумнішими, витонченішими та використовують інноваційні підходи, такі як машинне навчання, синтез датчиків, когнітивні та голографічні радари та доповнена реальність. Проте, експерти сходяться на думці, що не існує єдиної «срібної кулі», яка б могла впоратися з загрозою, пов’язаною з дронами.

Партнери

Останні новини

Всеукраїнський центр волонтерів

people
Миколаївський обласний благодійний фонд
“РЕГІОНАЛЬНИЙ ФОНД БЛАГОЧЕСТЯ”

Свідоцтво про державну реєстрацію благодійної організації Серія АВ №736456 від 26.09.08

Контакти:

Преса про нас