Команда американських учених з медичної школи Університету Еморі припустила, що трансплантація нервових клітин дозволить прискорити відновлення уражених ділянок тканини головного мозку після інсульту у новонароджених. Йдеться про трансплантацію стовбурових клітин-попередників повноцінних нейронів. Безпосередньо перед введенням ці клітини індукують з метою підвищення їх активності і стають індукованими плюрипотентними стовбуровими клітинами (ІПСК).
ІПСК зазвичай отримують з дорослих соматичних клітин методом експресії чотирьох різних генів, званих транскрипційними факторами.
У своїй роботі фахівці припускають, що індуковані плюрипотентні стовбурові клітини є перспективними для лікування ішемічного інсульту, хоча поки точно не ясно, як саме цей спосіб впливає на поліпшення стану новонароджених.
Під час дослідження вчені штучно викликали ішемічний інсульт у щурів віком до 7 діб. Сім діб потому після інсульту за допомогою інтракраніальної ін’єкції стовбурові клітини трансплантували тваринам. Виявилося, що клітинна терапія з використанням отриманих з ІПСК нервових клітин-попередників ефективна при лікуванні неонатального інсульту.
Вчені вважають, що механізми терапевтичного ефекту можуть пояснюватися виділенням трофічних факторів, які підсилюють ангіогенез і нейрогенез і забезпечують утворення нових клітин для регенерації нервової тканини. Не можна не відмітити, що у тварин, які проходили лікування, відзначали кращі показники в руховій активності.
Основними факторами ризику інсульту у новонароджених є перинатальна черепно-мозкова травма і травма шийного відділу хребта з екстравазальною компресією хребетних артерій. Інсульт може бути також пов’язаний з патологією судин, вродженими і набутими вадами серця. Найчастіше у новонароджених інсульти асоційовані зі стрімкими пологами, низькою масою тіла при народженні, розривами артеріальних аневризм і артеріовенозних мальформацій, нейроінфекціями, включаючи енцефаліт і менінгіт, вродженими вадами серця тощо. На жаль, діагностика інсульту значно ускладнена, особливо у новонароджених, тому і можливості лікування інсульту у немовлят обмежені.
Інсульт – це гостре порушення мозкового кровообігу, що призводить до пошкодження і відмирання нервових клітин. Інсульт відбувається, якщо кровоносна судина в мозку або блокується (бляшкою, тромбом – ішемічний інсульт), або розривається (геморагічний інсульт).
Джерело: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25132189
Сучасні технології лікування вже реальність. І зовсім не обов’язково їхати далеко, щоб отримати кваліфіковану допомогу професіоналів. Проект “Біотех-реабілітація поранених” вже півтора роки доводить це. Для наших підопічних передові технології – єдина можливість уникнути інвалідності та фізичних обмежень. Кількість бійців, яких поставили на ноги лікарі проекту постійно росте. Та ще багато поранених військових потребують медичної допомоги яку їм не можуть надати в державних установах, а часто і закордоном. То ж ми вкотре просимо всіх долучатися до збору коштів та підтримати наших військових.
Бійці на лікування яких триває збір коштів: