Волонтери People’s Project похвалилися успішними результатами проекту «Школа військових водолазів» на Міжнародній науково-практичній конференції на тему «Розмінування акваторій: проблеми, теорія, практика та міжнародний досвід» на базі Центру розмінування Головного управління оперативного забезпечення ЗСУ в Кам’янець-Подільському. Цікаво, що за весь час, що тривають бойові дії на сході України не відбувалося заходів подібної спрямованості – адже раніше вони завжди проводилися в Криму, де лишилися основні потужності та учбовий центр ВМС. Чи не єдине місце, де сьогодні відбувається системна робота з підготовки водолазів – це Кам’янець-Подільський Центр розмінування. Власне, його командування й стало ініціатором цього заходу.
Здавалося б, за кілька років про водолазну справу частково забули… Та ось постала величезна проблема – заміновані водойми! Вся прифронтова зона Донбасу та морське узбережжя буквально всіяні нерозірваними боєприпасами та мінами. За найоптимістичнішими прогнозами «сухопутних» саперів, на розмінування лише Донбасу піде близько 15 років! І це – при належній кількості спеціалістів та високій майстерності. Звичайно, такої кількості професійних саперів наразі немає, і Україна активно долучає іноземних фахівців. То що ж казати про розмінування водойм? Адже окрім знання саперної справи, фахівець має бути й вправним водолазом!
Водолаз-сапер виконує завдання по розмінуванню водойми. Фото: Depo.Хмельницький
Про це й говорили на конференції в Кам’янець-Подільському Центрі розмінування. З початком війни у нашої країни з’явилися нові стратегічні та військові партнери, а у військових водолазів – нові задачі. Дійсно, ще навіть рік тому не було системного бачення, яким же чином розвивати військову водолазну справу в Україні. Більше того, військові структури, що мають у своєму штаті водолазів, не співпрацювали одне з одним на належному рівні та не були знайомі з напрацюваннями колег.
Зараз же сталося те, чого так чекали військові водолази з усієї країни – військові та цивільні фахівці нарешті об’єднали свої зусилля, знання та досвід для максимально ефективної співпраці. В конференції брали участь представники Збройних Сил України, Канади та Литви, представники СБУ, Держприкордонслужби України, керівники цивільних навчальних закладів, фірми виробники водолазного спорядження та волонтери. Власне, наші інструктори «Школи військових водолазів» і були волонтерською складовою заходу.
Куратор проекту Костянтин Миргородський ділиться досвідом, як ще кілька днів тому тренував Маріупольських водолазів-прикордонників
Під час свого виступу куратор проекту Костянтин Миргородський розказав колегам про успішний досвід тренувань водолазів Маріупольського загону Морської охорони. Які, до речі, завершилися за кілька днів до конференції, тож присутні побачили найсвіжіші дані та змогли оцінити прогрес водолазів, що навчаються за програмою «Школи військових водолазів» вже другий рік поспіль. Військові були приємно вражені тим, яких результатів можна досягти, маючи високу мотивацію!
А тим часом, проект «Школа військових водолазів» продовжує допомагати бойовим підводникам, адже потреба у таких фахівцях стоїть досить гостро вже сьогодні. Тож ми, волонтери People’s Project, просимо вас допомогти у цьому. Кожна ваша гривня допоможе підготувати професійних військових водолазів! І впевнені, ваші діти та онуки лише радітимуть можливості пірнати в Чорне море українського Криму – замість того, щоб оминати пляжі з колючим дротом і вивісками «Обережно, міни!»