Нове дослідження, проведене вченими з Університету Східної Фінляндії, показало, що зміни в потоці тканинної рідини в суглобовому хрящі можуть бути індикаторами розвитку остеоартрозу.
Дослідники під керівництвом Йанне Макелла (Janne Mäkelä) зосередилися на структурних та функціональних змінах у суглобовому хрящі на різних стадіях остеоартрозу. Вони використовували метод моделювання кінцевих елементів у поєднанні з даними про структурні та функціональні зміни у зразках суглобових хрящів. Це дозволило зробити детальний аналіз того, як окремі структурні компоненти впливають на хрящ, і як зміни в них сприяють розвитку остеоартрозу.
«Кількісне моделювання – більш точний метод виявлення ранніх змін у хрящі при остеоартрозі, ніж традиційні тести», – повідомили дослідники.
Суглобовий хрящ служить амортизатором у суглобі і дозволяє йому майже без тертя ковзати по поверхні кісток. Функція суглобового хряща регулюється трьома основними структурними компонентами. Тиск тканинної рідини забезпечує жорсткість тканин при швидкому навантаженні на хрящ, наприклад, при стрибку, в той же час як мережа колагенових фібрил захищає тканину від деформації.
У дослідженні було використано мікроскопічні і спектроскопічні методи для аналізу структури зразків суглобового хряща.
Дослідження показало, що потік інтерстиціальної рідини пов’язаний з багатьма структурними змінами, викликаними остеоартритом. Пошкодження твердих частин хряща призводить до підвищення відтоку рідини з хряща, що сприяє зменшенню його жорсткості при статичному навантаженні. Збільшення потоку рідини свідчить про остеоартроз.
Дослідники з’ясували, що мережа колагенових фібрил була найбільш сприйнятлива до змін, пов’язаних з остеоартрозом. Пошкодження колагенової мережі впливає на здатність хряща поглинати удари, що робить його більш схильним до подальшого пошкодження.
Згідно з дослідженням, зміни в структурі колагену були набагато більш важливим фактором, що впливає на жорсткість хряща, ніж кількість колагену. Здатність захистити колагенову мережу може бути ефективним способом уповільнення прогресування остеоартрозу.
Дослідження було опубліковане в журналах «Osteoarthritis and Cartilage» і «Journal of Biomechanics».
Біотехнології вже досить довго використовуються і в Україні. Нажаль, ми звикли вважати, що тільки за кордоном є гарні клінікі, передові технології та професійні лікарі. Так, система медицини в Україні далека від ідеалу, та треба позбавлятися комплекса меншовартості. Зовсім не обов’язково їхати далеко, щоб отримати кваліфіковану допомогу професіоналів. Проект “Біотех-реабілітація поранених” вже півтора роки доводить це. Для наших підопічних передові технології – єдина можливість уникнути інвалідності та фізичних обмежень. І саме на батьківщині їм можуть надати необхідну допомогу. Кількість бійців, яких поставили на ноги лікарі проекту постійно росте. Та ще багато поранених військових потребують медичної допомоги яку їм не можуть надати в державних установах, а часто і закордоном. То ж ми вкотре просимо всіх долучатися до збору коштів та підтримати наших військових.
Бійці на лікування яких триває збір коштів: