Запропонувати проект

Для розгляду проекту заповніть форму. Приватну та контактну інформацію буде приховано.
Ваше ім`я
Ваш Email
Назва проекта
Необхідна сума
Опис вашого проекту
Будь ласка, максимально конкретизуйте потреби. Це допоможе уникнути непорозумінь і зайвих уточнень.
Дякуємо!
Допоможи нам швидше закрити збір, розкажи друзям та долучай їх
Поділися у соціальних мережах цим баннером
Поділитись у:
та завантажуй в instagram з посиланням на збір
Разом ми велечезна сила!

Який генератор краще вибрати: для дому, дачі, військових, підприємств

Який генератор краще вибрати: для дому, дачі, військових, підприємств

Задача вибору генератора колись здавалася дуже специфічною та для конкретних ситуацій: систематичні перебої з енергопостачанням, проживання у віддалених від ліній електропередач місцях, специфіка роботи тощо. На жаль під час війни про цю проблему доводиться замислюватися навіть мешканцям великих міст, які навіть свічки не звикли тримати “про запас”. У цій статті ви знайдете вичерпну відповідь на питання як вибрати генератор в залежності від об'єму споживання електроенергії в побуті, а також розберемося з тим які бувають генератори.

Основні критерії вибору генератора

Підібрати генератор правильного типу, розміру та потужності вкрай важливо, тому що легко купити дуже шумний надлишковий або недостатньо потужний апарат. Деякі генератори розраховані працювати з певними типами приладів, деякі досить складні в обслуговуванні.

Generator 01.
Джерело

Та ж історія з кількістю техніки, яку треба під'єднати. Комусь достатньо придбати генератор для підзарядки гаджетів та роботи за ноутбуком, що вкрай актуально в час повальної дистанційки. Можливо, ви хотіли б зовсім не помічати зникнення світла і користуватися всіма звичними приладами у звичайному режимі. В окремих випадках генератори повинні підтримувати роботу ремонтних робіт, виробництво або функціонування установ та закладів.

Для кожного випадку необхідно знати споживану потужність. Спочатку ми розглянемо загальну інформацію про типи генератори. Далі дізнаємося як розрахувати обсяг споживаної електроенергії та на основі цієї інформації виберемо генератор залежно від потужності.

Які споживачі будуть підключені до генератора?

Насамперед необхідно зрозуміти, які споживачі будуть підключені до електростанції. Це потрібно знати для подальшого розрахунку потужності генератора.

Види споживачів для електростанції

Вибираючи генератор необхідно спочатку розуміти, які джерела споживання будуть підключені до станції.

Усі джерела споживання поділяються на:

Активні – перетворюють електроенергію на світло чи тепло. Не створюють пускові струми, які набагато більші за номінальні. Приклад: лампи розжарювання, електричні плитки, побутові прилади, дрібна побутова техніка (праски, фени, чайники), електронні прилади (телевізор, комп'ютер, оргтехніка).

Реактивні – мають у конструкції електромотори, які на момент запуску споживають енергії у кілька разів більше, ніж під час основної роботи. Приклад: малонавантажені споживачі (лобзики, дрилі, шліфувальні машини), садова техніка, навантажені споживачі (насоси, повітряні компресори, зварювальне обладнання). У реактивних споживачів частина енергії витрачається на утворення електромагнітного поля, або накачування конденсаторів.

Деякі генератори спеціалізовані до роботи з конкретними джерелами споживання.

Який генератор краще вибрати: бензиновий дизельний чи газовий?

Цікавлячись питанням який генератор вибрати, в першу чергу дізнаєтеся що вони бувають трьох основних видів: бензиновий, дизельний чи газовий. Якщо порівнювати їх за ціною, то при рівній потужності дизельні електростанції дорожчі за бензинові. Однак ресурс вони мають удвічі більше.

Бензинові генератори

Бензинові генератори можна вибрати, якщо необхідно резервне, сезонне чи аварійне енергозабезпечення. Бензинові електростанції мають менший ресурс, проте зручніші у використанні за рахунок ваги, розмірів та рівня шуму в порівнянні з дизельними генераторами. У бензогенераторів менш трудомістке та просте обслуговування.

Generator 02.
Джерело

Переваги бензинового генератора:

 • Порівняно низька ціна (якісні моделі продаються від 6000 – 7000 грн.) внаслідок відсутності додаткових підсистем та відкритої конструкції корпусу.
 • Невелика вага та зручність транспортування. На більш дорогих генераторах (від 10 000 грн.) зазвичай встановлюються коліщатка.
 • Менша вартість обслуговування.
 • Менша ціна при однакових витратах палива порівняно з газовими та дизельними агрегатами.

Дизельні генератори

Дизельні генератори обирають, якщо потрібна тривала робота (від 8 годин щодня) або якщо потрібна потужність від 10 кВт. Дизельні електростанції характеризуються довговічністю та великим моторесурсом.

Generator 03.
Джерело

Переваги дизельного генератора:

 • Дизельні пристрої вважаються надійнішими, проте необхідність наявності системи передпускового підігріву для роботи в зимовий час і більш висока ціна роблять їх значно менш популярними.
 • АВР (автоматичне включення резерву) вже встановлено на більшості моделей, проте їхня мінімальна ціна істотно вища, ніж у бензинових і становить близько 15 000 грн.
 • Наявність чи можливість опціональної установки захисного кожуха дозволяють використовувати генератор у будь-яку погоду протягом усього року.
 • Захисний корпус значно знижує рівень шуму. Середні показники для таких моделей – близько 70 дБ, як спокійна розмова.

Газові генератори

За потреби постійного використання найбільш економічним буде газовий генератор, але для нерегулярних та короткочасних включень його ціна (від 40000 грн.) невиправдано висока. Основний мінус - обслуговування та ремонт. Їхня вартість суттєво вища, ніж у бензинових та газових пристроїв.

Generator 04.
Джерело

Переваги газового генератора:

 • Деякі моделі дозволяють підключатися безпосередньо до магістралі, тобто не вимагають заміни балонів. Але для цього потрібен відповідний дозвіл.
 • Газові моделі не виділяють шкідливих вихлопних газів під час роботи і менше шумлять.
 • Існують «гібридні» моделі, що працюють від зрідженого газу чи бензину.

Яку фазу обрати для генератора?

Наступним кроком буде вибір генератора залежно від фази. Генератор може бути однофазним (220В) чи трифазним (380В).

До однофазних електростанцій можна підключати лише однофазні споживачі (холодильник, свч-печі, лампочки, телевізор), головне – правильно розрахувати потрібну потужність.

Трифазні електростанції на 380В застосовуються за необхідності підключення трифазних споживачів (деякі прилади, електродвигуни, електромагніти). Також вони можуть забезпечувати резервною електрикою котеджі з трифазним розведенням мережі.

При підключенні до трифазних електростанцій однофазних споживачів необхідно рівномірно розподілити навантаження між фазами. Різниця потужностей на різних фазах має перевищувати 20-25%. В іншому випадку виникає перекіс фаз, що викликає пошкодження генератора.

Як вибрати генератор в залежності від потужності

Визначивши споживачі, які планується використовувати, необхідно скласти потужність усіх запланованих одночасно до підключення приладів. Потужність кожного з приладів краще подивитися в технічному паспорті або таблиці потужностей приладів.

Важливо правильно класифікувати електроприлади та враховувати при розрахунку їх пускові потужності.

Побутові приладиПотужність ВА
Фен для волосся450-2000
Праска500-2000
Електроплита1100-6000
Тостер600-1500
Кавоварка800-1500
Обігрівач1000-2400
Гриль1200-2000
Пилосмок400-2000
Телевізор100-400
Холодильник150-600
Духовка1000-2000
НВЧ піч1500-2000
Комп'ютер400-750
Електрочайник1000-2000
Електролампи20-250
Бойлер1200-1500
Міксер200-1000
Пральна машина1800-3000
ЕлектроінструментиПотужність ВА
Дрель400-800
Перфоратор600-1400
Електроточило300-1100
Дискова пила750-1600
Електрорубанок400-1000
Електролобзик250-700
Шліфувальна машина650-2200
ЕлектроприладиПотужність ВА
Компресор750-2800
Водяна помпа500-900
Циркулярна пила1800-2100
Кондиціонер1000-3000
Електромотори550-3000
Вентилятори750-1700
Сінокосарка750-2500
Помпа високого тиску2000-2900

Всю різноманітність моделей генераторів, представлену на сучасному ринку, можна досить чітко розділити на 5 груп, що відрізняються напрямом використання.

 1. Мобільні інверторні генератори для особистих потреб потужністю до 3 кВт.
 2. Джерела аварійного живлення для дачі або будмайданчика з невеликою кількістю споживачів потужністю від 2 до 6 кВт.
 3. Джерела аварійного живлення для приватного будинку із середньою або великою кількістю техніки та потужністю від 6 до 12 кВт.
 4. Професійні стаціонарні генератори для будмайданчиків та комерційних об'єктів потужністю від 100 кВт.
 5. Агрегати для зварювальних робіт.

Розглянемо докладніше кожну групу і приблизно розрахуємо оптимальний показник потужності.

Вибір мобільного генератора до 3 кВт

Найбільш компактні пристрої передбачають виключно побутове використання, наприклад, зарядка різної портативної електроніки або освітлення. Більш потужні інвертори можуть використовуватися для організації виїзних заходів із підключенням музичного обладнання та яскравого освітлення. Ще одна альтернатива – приватне будівництво із використанням невеликої кількості електроінструменту.

Generator 05.
Джерело

Найважливіші параметри:

 • Зручність транспортування – слід звернути увагу на наявність ручок для перенесення чи коліс для транспортування. Бажано відразу оцінити, чи зможе людина транспортувати пристрій поодинці.
 • Вага та габарити – чим вони менші (а вага генераторів у цій групі може змінюватись в межах 8-30 кг), тим зручніше агрегат брати з собою.
 • Наявність додаткових розеток 12В – Може стати в пригоді для використання додаткового обладнання. Вологозахист усіх розеток буде додатковим плюсом.
 • Наявність шумоізолюючого кожуха для тихішої роботи.
 • Вбудований стабілізатор напруги є в переважній більшості інверторів, що дозволяє використовувати їх для живлення обладнання, чутливого до перепадів напруги.
 • Комплектний кабель із клемами для заряджання автомобільного акумулятора – за потреби.
 • Вбудований захист від перевантажень є у більшості пристроїв.
 • Чотиритактний двигун – від двотактного відрізняється менш шумною роботою та меншою витратою палива. Додатково можна звернути увагу на виробника двигуна – далеко не завжди інвертор та мотор виготовлені одним брендом.

Приблизний розрахунок потужності:

Для недовгих (максимум 1-2 діб) поїздок на природу достатньо генератора потужністю близько 3 кВт. Цього має вистачити для зарядки смартфонів, ноутбука, освітлення території парою лампочок і навіть установки портативного холодильника.

Для розрахунку необхідної потужності мало визначити суму потужностей споживачів. Важливо враховувати, що багато пристроїв у момент запуску споживають у рази більше струму. Якщо цього не врахувати, інвертор буде перевантаженим і вимкнеться.

Вибір генератора для дачі до 6 кВт

Як джерело живлення на дачі для підключення мінімально необхідної техніки. Для нетривалого живлення електроінструменту на будівництві. Використання в аварійних ситуаціях (аварійна, пожежна служба, МНС).

Generator 06.

Найважливіші параметри:

 • Однофазні або трифазні розетки – якщо трифазне обладнання не використовуватиметься, сенсу переплачувати за можливість його живлення немає.
 • Габарити - навіть серед найпотужніших моделей цієї групи можна знайти досить компактні, такі, які зручно перевозити в багажнику або зберігати в гаражі.
 • Вага – чим вона менша, тим зручніше готувати пристрій до використання.
 • Рівень шуму – окремі моделі можна використовувати навіть уночі, при цьому не заважаючи оточуючим.
 • Ціна – при рівних показниках потужності бензинові агрегати коштують дешевше за газові та дизельні.

Приблизний розрахунок потужності:

Зазвичай на дачі є холодильник і телевізор, а в режимі економії освітлюватися будинок буде двома лампочками. Ну а як максимум можна передбачити необхідність включення пилососа.

Таким чином, на випадок непередбаченого і довгого відключення електрики на дачі слід мати бензиновий генератор потужністю 3-4 кВт.

Як вибрати генератор для дому до 12 кВт

Generator 07.
Джерело

Генератори потужністю до 12 кВт призначені для роботи в приватному будинку або котеджі як основне джерело (за відсутності електричної лінії). Для резервного живлення при тривалих відключеннях.

Найважливіші параметри:

 • Як і в попередньому випадку, придивлятися до трифазних моделей слід лише за наявності відповідного обладнання, інакше переплата буде просто безглуздою.
 • Для використання як стаціонарного резервного джерела бажано, щоб генератор був обладнаний пристроєм автоматичного введення резерву (АВР) - підсистемою, що включає агрегат, як тільки зникає напруга в основній мережі та вимикає при його появі.
 • Багато моделей не мають АВР, але допускають його додаткову установку, відповідно, якщо в цій функції немає екстреної необхідності, при покупці їй можна знехтувати.
 • Приблизно та сама ситуація і з кожухом від шуму – в одних моделей він іде в комплекті, для інших – купується окремо.

Приблизний розрахунок потужності:

Генератори такого класу вже дають вам звичний рівень комфорту, який ви очікуєте. Якщо генератор буде оснащений АВР, то можливо ви навіть не помітите відсутність світла в мережі й при цьому буде користуватися всією необхідною технікою. Для приватного будинку 10 кВт буде достатньо.

Як підібрати стаціонарний генератор від 100 кВт

Як правило стаціонарні генератори використовують у промисловості та на великих будмайданчиках. Як аварійні джерела в лікарнях та інших громадських місцях. За великим рахунком, подібні генератори є повноцінними стаціонарними підстанціями, здатними забезпечувати електропостачання безлічі приладів на регулярній основі.

Generator 08.
Джерело

Найважливіші параметри:

 • При виборі конкретної моделі необхідно враховувати кількість пристроїв, що одночасно підключаються, їх потужність, безпека самої конструкції і якість шумоізоляції, оскільки прилад буде працювати постійно.
 • Перед покупкою бажано одразу проконсультуватися з фахівцем, щоб визначитися з можливостями монтажу та питаннями гарантійного обслуговування.
 • Всі моделі мають безпечне підключення та захист від перевантажень.
 • Найголовніший недолік – дуже висока ціна. Вона розпочинається від 80 000 грн.

Як підібрати зварювальний генератор

Як вибрати генератор для зварювальних робіт? Зварювальні генератори завжди виділяють в окрему категорію. Такі апарати мають конструктивні особливості порівняно зі звичайними генераторами. Зварювальний генератор обладнаний спеціальним модулем, який перетворює механічну енергію, виділяє струм і напругу на рівні, достатньому для підпалу зварювальної дуги.

Generator 09.
Джерело

Типи агрегатів:

 • Змінного струму — використовують спеціальні електроди. Відрізняються доступністю та простотою використання.
 • Постійного струму — працюють з електродами та оснащені випрямлячем напруги, що позначається на вартості обладнання. Через випрямлення струму утворюється невелика втрата потужності, але в результаті зварювання виходить якіснішим.
 • Інверторні — найбільш популярні серед покупців. Можуть застосовуватись як джерело резервного живлення за рахунок стійкості до перепадів напруги.
 • Напівавтоматичні - найбільш високотехнологічні та дорогі генератори. При зварюванні з котушки автоматично подається дріт, для чого необхідний блок керування. Моделі можуть працювати з газом та без нього.

Найважливіші параметри:

 • Сила струму — зазвичай є можливість регулювання в межах 10-250А. Чим більше значення, тим товстіший електрод можна буде застосувати.
 • Діаметр і тип електродів — для нескладних побутових завдань підійдуть 2-3 мм електроди. Також вони відрізняються покриттям.
 • Габарити та вага — як і в попередніх випадках, чим менше розміри та вага пристрою, тим зручніше його використовувати.

Додаткові критерії вибору генератора

Вивчивши всі технічні деталі питання щодо вибору генератора, варто звернути увагу на простіші, але не менш важливі питанням зручності. Є функції та можливості, які обов'язково потрібно враховувати при виборі електростанції для будинку, дачі чи ділянки:

 1. Рівень шуму. Нормальне значення становить не більше 74 дБ для бензинових пристроїв та 82 дБ для дизельних. При цьому якщо електростанція захищена кожухом, рівень шуму повинен становити не більше 70 дБ.
 2. Наявність захисного кожуха та глушника шуму. Деякі виробники постачають у комплекті додаткові засоби шумоізоляції. Добре, якщо й у вибраній вами моделі такі будуть.
 3. Об'єм паливного бака. Тут все просто, чим більше вибрати бак, тим довше пропрацює генератор до наступної заправки, але відповідно і габарити/вага збільшаться.
 4. Наявність захисту від перенапруги та короткого замикання. При виборі обов'язково звертайте увагу на те, щоб ваша електростанція мала додаткові захисні пристрої, які продовжать термін служби.
 5. Система охолодження: повітряна чи рідинна. Другий варіант найчастіше зустрічається на дорогих стаціонарних моделях, т.к. рідинне охолодження є ефективнішим.
 6. Тип запуску: ручний, електричний стартер чи автозапуск. Для дачі можна вибрати недорогий варіант - зі шнуром, який просто потрібно смикнути для включення.

Якщо ви хочете підібрати генератор для автономного електропостачання приватного будинку, краще зупинитись на моделі з автозапуском. До того ж система автоматичного введення резерву (АВР) дозволяє виводити інформацію про те, на скільки годин вистачить роботи електростанції.

Generator 10.
Джерело

Як правильно вибрати генератор

Вибір генератора не дуже складне завдання, але придбання правильного обладнання здатне убезпечити вас, дати вам можливість жити та працювати у звичному темпі. Керуючись представленою вище інформацією, ви зможете підібрати потрібний генератор точно під свої потреби та не переплачуючи за зайву потужність і функціональність.

Читати далi →

Військова форма ЗСУ – форма Української армії для чоловіків та жінок

Військова форма ЗСУ – форма Української армії для чоловіків та жінок

Бойовий костюм Українського солдата чи військова форма це не тільки те, що відрізняє військового від цивільного, але й те, що покликане захищати бійця на полі бою, а також давати низку тактичних переваг. У цій статті ви дізнаєтеся про те, з чого складається нова військова форма ЗСУ, а також її особливості та історію.

Історія Військової Форми ЗСУ.

Історія Військової Форми ЗСУ

Історія спорядження солдатів ЗСУ – це історія звільнення від радянської спадщини та пережитків минулого. Починаючи з пострадянського періоду безперервна еволюція військової форми ЗСУ набула всіх рис амуніції прийнятої на озброєнні НАТО. Зараз нова форма ЗСУ навіть набула кількох інноваційних деталей. Далі ми простежимо шлях здобуття незалежності військової форми Української армії.

Українська військова форма.
Джерело

Дубок або Бутан

Майже з моменту утворення України як суверенної держави армія була одягнена в камуфляжне спорядження забарвлення Дубок, яке часто плутають з камуфляжем ВДВ СРСР Бутан. Ці два камуфляжі й справді мають невеликі подібності.

Військова форма Дубок.
Джерело

Військову форму Дубок розробили на початку 1980-х та прийняли на озброєння у 1984 році. В Українській армії камуфляж Дубок застосовувався до початку війни на сході України. Дубок погано маскував і морально застарів як бойова форма ще в нульових роках, не кажучи десятих.

Гелетейка

На початку 2014 року на зміну дубку прийшла гелетейка. Так її прозвали на честь колишнього міністра оборони Валерія Гелетея, при якому цю форму прийняли на озброєння.

Гелетейка була набагато сучаснішою зручнішою та за рахунок нового піксельного камуфляжу ММ14 забезпечувала гарне маскування в умовах Українських пейзажів, але все виявилося не так райдужно.

Гелетейка.
Джерело

Розробка гелетейки має свою не просту історію. У 2012 році представники Норвезької компанії NFM привезли кілька зразків форми GARM, збиралися побудувати підприємство та налагодити виробництво військової форми, заснованої на моделі GARM. На жаль у той час стан фінансування на військову промисловість була не в кращому стані, тому норвежці вирішили що подальша співпраця безперспективна. Зразки привезеної форми були взяті Міністерством Оборони як зразок та запущено виробництво сумнозвісної гелетейки.

Військова форма GARM.
Джерело

Копіювання закордонних зразків зіграло злий жарт як з виробником, так і з простим солдатом. Гелетейка успадкувала безліч елементів на кшталт спеціальних липучок та застібок (китель мав одночасно блискавку, гудзики та липучки), які просто не використовувалися солдатами ЗСУ, при цьому вартість виготовлення комплекту форми була досить високою.

Крім підвищеної вартості, українська військова форма 2014 року мала небезпечний склад тканини. Плащова тканина з артикулом 2701 не була призначена для пошиття одягу, який контактує зі шкірою. Тканина складалася на більш ніж 80% із синтетичних матеріалів, і на 15-20% із бавовни. Форма з цієї тканини швидко спалахувала з характерним запахом паленої гуми та плавилася. Температура горіння такого матеріалу може доходити до 800-900 градусів, а розплавлені шматки тканини можуть пропалити шкіру, м'язи та навіть пошкодити кістки, тим самим сильно скорочуючи шанси на виживання.

Військова форма 2014 року.
Джерело

Ця форма виконувала просте завдання “одягнути хоч у щось”. Експерти називали гелетейку звичайною робою або спецівкою, яка просто була пофарбована в піксель, а солдати на передовій воліли цій формі будь-яку іншу.

Військова Форма Нового Зразка ММ14

Десь у 2017 році ЗСУ отримали вже нову форму розробкою якої займався відомий фахівець у галузі військового екіпірування Костянтин Лісник.

Костянтин Лісник.
Джерело

Новий бойовий костюм Української армії вже розроблявся практично з нуля та враховував як особливості місцевості, так і потреби та відгуки бійців. Під час підготовки проєкту нової форми було враховано вимоги військових та специфіку сучасних військових дій. Перші зразки були експериментально перевірені у реальних бойових умовах. Порівняно з попереднім поколінням форми були прибрані зайві елементи, які заважали або не використовувалися. Було вивчено передовий досвід країн НАТО та сучасні тенденції комерційних фірм.

Військова Форма Нового Зразка.
Джерело

Підсумковий варіант військової форми відповідає не тільки військовим вимогам, а й вимогам економії. На "гелетейку" витрачалося 4,5 метри тканини, на нову форму - 3,6. Продумана конструкція та оптимізація виробництва дозволила заощадити на тканині, швейних операціях, яких приблизно на сто штук менше, крім того, вони простіші. Всі ці фактори також відбилися на доступнішій вартості комплекту.

Військова Форма Нового Зразка ММ14.
Джерело

Огляд нової форми ЗСУ

Нова форма ММ14 2017 року вже позбавлена недоліків двох попередніх поколінь та має чимало якісних та позитивних рішень. Нові конструктивні особливості розглянемо ближче.

Огляд нової форми ЗСУ.
Джерело

Перед вами стандартний комплект для будь-яких збройних сил:

Головні убори:

 • Бойове кепі 2 видів.
 • Панама.
 • Шапка-підшоломник.
 • Шапка зимова.

Спорядження:

 • Костюм літній польовий (куртка, штани).
 • Костюм утеплювач (куртка штани).
 • Костюм вітро-, вологозахисний демісезонний.
 • Костюм вітро-, вологозахисний.
 • Сорочка бойова.
 • Рукавички демісезонні.
 • Рукавички зимові.
 • Шарф-труба літня.
 • Шарф-труба зимова.
 • Фуфайка (з короткими рукавами).
 • Труси.
 • Білизна для холодної погоди (сорочка зимова та кальсони зимові).
 • Шкарпетки літні (трекінгові).
 • Шкарпетки зимові (трекінгові).

Взуття:

 • Черевики з високими берцями.
 • Капці казармові.
 • Бахіли утеплені.
 • Шкарпетки-вкладки утеплювальні.

Розглянемо основні елементи спорядження які зазнали найбільших змін та модифікацій.

Головні убори

Кепка має стандартну форму таблетки з гербом України та коротким гнучким козирком, який, втім не дуже добре захищає від сонця. З боків є два люверси для вентиляції, які також не дуже ефективно виконують свою роботу.

Кепка ЗСУ мазепинка.
Джерело

Головний убір цього типу ще називають "мазепинка", тому що вона має елементи, які ріднять її з тим капелюхом, який носили сподвижники Івана Мазепи.

Кепка ЗСУ.
Джерело

Передбачається також і панама, яка покликана усунути недоліки стандартного кепі. Панама має широкі поля, шнур з фіксатором та великі вентиляційні отвори.

Панама ЗСУ.
Джерело

Зимова шапка складається з голівки та нижньої частини з вушками та козирка. На козирку нашивається текстильна кокарда. Шапка виготовляється з флісу та трикотажного полотна типу softshell.

Шапка ЗСУ.
Джерело

Шапка підшоломник виконує функцію м'якого прошарку між головою та шоломом, має схожу із зимовою шапкою конструкцією, виготовляється повністю з флісу та не має козирка.

Військова Літня Форма ЗСУ

Саме цей костюм найчастіше мається на увазі під військовою формою. Цей костюм основа спорядження солдата і найчастіше піддається конструктивним змінам та оновленням.

Військова Літня Форма ЗСУ.
Джерело

Костюм складається з куртки (кителя) та штанів. Куртка застібається за допомогою центральної внутрішньої застібки-блискавки з двома бігунками та текстильною застібкою. Блискавка зроблена досить добре, за військовими стандартами. Попри те, що блискавка менш надійна ніж гудзики, і не така проста в обслуговуванні, застебнути її можна набагато швидше, а від вітру вона захищає на порядок краще.

Куртка має дві нагрудні та дві нарукавні кишені. Для розміщення нашивок пришиті текстильні велкро липучки. Конструкція скрізних кишень вважається особливо вдалим рішенням нової форми. Особливість їх у тому, що боєць отримує вільний доступ до вмісту кишень навіть з одягненим бронежилетом або у розвантажувальному жилеті. Такої опції немає навіть у дорогих комерційних екземплярах.

Військова Літня Форма ЗСУ.
Джерело

На кителі є посилені лікті, в які вставляється спінений матеріал для захисту. На жаль наявність такого матеріалу погано впливає на мобільність та зручність, тому більшість солдатів ними не користуються.

Рукави мають липучку з двома регулюваннями. Кишені на плечах стандартні невеликого розміру призначені для зберігання джгута.

Штани від костюма з центральною внутрішньою застібкою-блискавкою та закриваються на канадський гудзик. Штани мають глибокі врізні кишені з того самого матеріалу, що й сама форма. У кишені легко можна помістити телефон, магазин АК чи AR-15. Для ременя передбачені досить широкі шльовки для пояса, а також спеціальні утяжки які дозволяють обійтися без нього. Позаду кишені відсутні.

Військова Літня Форма ЗСУ.
Джерело

Нижче розташовані бічні карго кишені. Передня частина клапана, що прикриває кишеню, пришита, як на штанах морської піхоти США. Об'єм кишені середній, але місткий.

В області коліна є додатковий шар тканини на липучці для захисного спіненого матеріалу. Наприкінці штанини знаходиться кишеня на липучці для ІПП або джгута турнікета. Внизу штанини розташовується липучка для регулювання та шнурки.

Багато елементів форми відповідають стандартам НАТО.

Дана форма виготовляється у двох варіантах тканини: твіл або Ripstop.

Твіл більш звичний і поширений варіант має більш щільну структуру і краще зберігає тепло, через це твіл частіше використовують на флоті.

Ripstop порівняно новий вид тканини, який виготовляється з додаванням армуючого волокна, завдяки цьому матеріал з Ripstop дуже зносостійкий і погано рветься.

Зимова Військова Форма ЗСУ

Перехід на літню чи зимову форму одягу встановлюється відповідними наказами начальника гарнізону та дорученнями командувачів окремих родів військ Збройних сил України. При цьому документи вказують, при якій температурі повітря повинні носитися різні варіанти польової форми. Так, використання найлегшої зимової форми в гарнізонах передбачено від 0 до -5 градусів, а в бойових умовах - від 5 градусів тепла до 10 градусів морозу. Зимова військова форма ЗСУ включає кілька комплектів утеплених костюмів, рукавички і теплу білизну.

Зимова Військова Форма ЗСУ.
Джерело

Костюм утеплювач

Утеплювальний костюм з трикотажного синтетичного полотна типу "фліс" та поліамідних вставок. Куртка з костюма з центральною блискавкою. Має внутрішні бічні кишені на застібці-блискавці. Для кріплення нашивок та знаків розрізнення пришиті текстильні застібки. Штани мають шнурок для затягування пояса.

Костюм утеплювач ЗСУ.
Джерело

Костюм вітро-, вологозахисний демісезонний

Костюм вітро-, вологозахисний демісезонний із синтетичної мембранної тканини включає штани та куртку. Основні шви костюма проклеєні синтетичною стрічкою для запобігання протіканню вологи всередину. Куртка застібається на застібку-блискавку. Має регульований капюшон і дві внутрішні кишені. З боків куртки розташовані два вентиляційні отвори із застібками-блискавками. Штани застібаються на застібку-блискавку та текстильну застібку та мають еластичні знімні підтяжки.

Костюм вітро-, вологозахисний зимовий

Костюм вітро-, вологозахисний зимовий з трикотажного синтетичного полотна типу "софтшел" включає штани, куртку і знімні утеплювачі до них. Капюшон куртки має регулювання за розміром. На ліктях, колінах, плечах та задній нижній частині куртки підсилювальні накладки з поліамідного полотна. Зовнішні кишені нарукавні та передня планка, що закриває фронтальну блискавку, з поліамідного полотна. На штанях розташовані зовнішні кишені великого об'єму. Штани мають застібку-блискавку та текстильну застібку. Костюм комплектується підстібкою-утеплювачем із синтетичного матеріалу.

Костюм вітро-, вологозахисний зимовий.
Джерело

Сорочка бойова

Сорочка бойова з трикотажного гладкофарбованого полотна (фронтальна та задня частини) та тканини бавовняної або змішаної гладкофарбованої або набивної з фронтальною блискавкою. На рукавах зовнішні кишені, на яких нашиті текстильні застібки для кріплення нашивок та відмінностей.

Сорочка бойова.
Джерело

Рукавички

Демісезонні рукавички із флісу, п'ятипалі. На долонній частині нашиті підсилювальні накладки із натуральної шкіри. Зимові рукавички виготовляються вже з синтетичного трикотажного матеріалу типу "софтшел".

Рукавички ЗСУ.
Джерело

Шарф

Літній шарф-труба з кулірного трикотажного полотна з необробленими краями. Зимовий варіант шарфа-труби виготовляють із флісу з прошитими краями. В один зі швів протягнутий шнур з фіксатором.

Шарф ЗСУ.
Джерело

Білизна для холодної погоди

У комплект білизни для холодної погоди входять сорочка та кальсони із трикотажної синтетичної тканини.

Білизна для холодної погоди.

Військова Форма ЗСУ Для Жінок

Зараз в Україні існує загальний стандарт військової форми, затверджений Міністерством оборони - чоловічий. Єдиний військовий стандарт створений за уніфікованими лекалами і не завжди ідеально підходить навіть чоловікові середньої комплекції. Жінки військовослужбовці стикаються із ще більшою проблемою. Майже 90% жінок, які проходять службу в ЗСУ, змушені звертатися в ательє за припасуванням виданої форми.

Військова Форма ЗСУ Для Жінок.
Джерело

З 2014 року кількість жінок у ЗСУ почала помітно зростати. На 2021 рік загальна кількість військовослужбовців жінок перевищувала 23%, а це понад 32 тисячі військових з яких 1054 старших офіцерів. У зв'язку з поточною тенденцією Міністерство оборони України активно працює над створенням жіночого комплекту повного спорядження.

Військова Форма ЗСУ Для Жінок.
Джерело

Вже кілька проєктів (Безбар'єрність та Arm Women Now) взяли на себе місію підготовки лекал та створення прототипів. Перші зразки військової жіночої форми ЗСУ пошиті з огляду на передовий досвід у створенні жіночої амуніції:

 • форма пошита відповідно до антропометричних даних жіночого тіла;
 • кітель має звуження в ділянці талії, щоб не збиралися додаткові складки тканини під час носіння бронежилета;
 • штани мають високу посадку та додаткові фіксатори в області талії та на штанах внизу;
 • тканина польська Ріпстоп 65/35;
 • візуально відповідає затвердженому стандарту військової форми.

На захист нашої батьківщини стає все більше чоловіків і жінок, тому всі наші воїни потребують кращого спорядження та належної уваги.

Читати далi →

Що таке БПЛА

Що таке БПЛА

Ця стаття, опублікована за підтримки наших партнерів Ukrspecsystems, завдяки яким став можливим збір коштів на потужні багатоцільові комплекси БПЛА для наших захисників. БПЛА, БЛА, БВС, Дрон, Безпілотник: всі ці назви та абревіатури відносяться до літальних апаратів, які керуються віддалено. Такі апарати керуються або автопілотом або оператором, який не знаходиться безпосередньо в літальному апараті. Далі ми розглянемо докладно, що таке БПЛА, історію розробки та розвитку технології, види безпілотників та сфери їх застосування.

Чим відрізняється дрон від БПЛА

В одній із попередніх статей ми розглядали цивільні квадрокоптери чи дрони. Може виникнути питання що таке БПЛА та в чому різниця між дроном, адже на перший погляд принцип роботи у цих апаратів схожий. Справа в тому, що "дрон" це максимально загальна назва для всієї мобільної безпілотної техніки. У недалекому майбутньому нас напевно чекають антропоморфні машини з дистанційним керуванням, які також дехто називатимуть дронами.

Bpla 1.
Source

Особливості БПЛА (БезПілотний Літаючий Апарат) в тому, що це виключно повітряний, літаючий апарат. А саму назву дрон (з англійського drone - шершень) використовували для літаючих апаратів, на яких пілоти відпрацьовували повітряний бій. Звук "рою" таких безпілотників нагадував шум рою бджіл.

Bpla 2.
Source

Для "лінгвістичної чистоти" і вашої безпеки слід відзначити що серед професіоналів і "людей у темі" використовуються саме окремі спец терміни для кожного виду техніки, і називати все дронами просто непристойно.

Що таке БПЛА. Історична справка

Літаючі безпілотники уже не перше століття цікавлять конструкторів і вчених. У XX столітті безпілотник був сміливою фантазією, як і багато наукових та технічних ідей. Сьогодні ці ідеї стають частиною реальної економіки, створюють нові методи діагностики та моніторингу, а ще – робочі місця та нові галузі авіації.

Перша безпілотна ластівка

Перші попередники сучасних безпілотних літальних апаратів (БПЛА) – австрійські аеростати для повітряного бомбардування. Їх вперше використали у 1849 році.

Передумови для повноцінного розвитку літаючих безпілотників - винахід електрики та радіозв'язку. Першопрохідниками у цій сфері стали геніальні вчені та вічні вороги Томас Едісон та Нікола Тесла.

Едісон представив свою розробку трохи раніше, в 1892 році, і це був безпілотник далеко не в сучасному розумінні цього слова: торпедою Едісона можна було керувати лише в проводному режимі. Нікола Тесла пішов далі і до 1899 створив маленький безпілотник на радіокеруванні.

Bpla 3.
Source

Точкою відліку став 1910, коли винахідник Чарльз Кеттерінг запропонував створити літальний апарат під управлінням годинникового механізму. Такий беспілотник в певний час мав скинути крила і впасти на ворогів. Ідея зацікавила американців – вони почали фінансувати розробки інженера. Перші тестові польоти пройшли успішно, але далі проект не мав розвитку.

Історія БПЛА. Військове застосування

Довгий час БПЛА сприймали виключно як військову техніку. Під час Першої світової війни німецькі та американські виробники розробляли безпілотники та змагалися, чий підніме більше вибухівки. Максимума досягли США в 1916 році: їхній безпілотник міг підняти 450 кілограмів. У військових діях БПЛА так і не взяли участь, але отримані напрацювання пізніше використали.

У міжвоєнний період інженери активно експериментували з різними способами запуску та посадки безпілотників. Їх запускали з катапульти та з бомбардувальників, садили на воду та за допомогою парашутів.

Bpla 4.
Source

По-справжньому безпілотний літаючий апарат

Прорив стався 1933 року, коли британські інженери спільними зусиллями створили перший безпілотник із дистанційним управлінням. Це був апарат багаторазового використання, він використовувався як ціль для підготовки пілотів та зенітників.

Скидання торпед стало головним інтересом розробників під час Другої світової війни, аж до кінця 1992 року цей інтерес не зміщувався. Поки все не змінило винахід GPS.

Безпілотники почали використовувати для цілей, близьких до того, що ми маємо сьогодні: моніторинг, зйомка, розвідка, місцезнаходження.

Bpla 5.
Source

Цивільні БПЛА

Цивільні дрони з'явилися лише у 2000-х – вони технічно відрізняються від військових безпілотників, вважаються більш технологічними завдяки невеликим обсягам виробництва та вузької спеціалізації. Ці дві обставини дозволяють інженерам швидко реагувати на мінливі пріоритети та потреби споживчого ринку.

Деякі стартапи вражають своїми можливостями навіть скептиків, адже вони вже становлять конкуренцію службам доставки, а у перспективі можуть серйозно потіснити малогабаритні повітряні судна.

Що таке БПЛА та які вони бувають

Насамперед БПЛА діляться за масою на малі, середні та важкі. Така класифікація допоможе одразу визначити його основне призначення. Далі розглянемо докладніше класифікацію БПЛА.

Для більшості завдань найбільшу ефективність показують малі БПЛА вагою до 30 кг. Їх обирають за доступність та простоту у використанні. Вони не вимагають спеціальних умов зберігання та злітних майданчиків, а отже, більш мобільні. Реєстрація та облік таких повітряних суден також спрощені порівняно з важчими дронами.

Bpla 6.
Source

За конструкцією БПЛА бувають літакового та мультироторного (вертолітного) типу. Крім цих двох схем, можна зустріти гібридні БПЛА, а також конвертоплани.

Залежно від розміру

Мікро- та нанодрони

Мікро-дрони це практично кишенькові безпілотники розміром з велику комаху. Найвідомішими міні дронами є моделі Black Hornet Норвезької компанії Prox Dynamics довжиною трохи більше 100 мм та шириною 25 мм. Британські солдати використовували їх у Афганістані з 2013 року. Вони допомагають бачити, що відбувається за рогом або за стіною, де сховалися супротивники.

Весь комплекс по роботі з дроном важить 1,3 кг, до нього входить пульт для керування однією рукою, док-станція та батареї. Мікро-дрони Black Hornet можуть провисіти в повітрі до 25 хвилин на заряді однієї батареї і 2,5 години з урахуванням додаткового живлення в комплекті. Радіус дії мікро-дрону - один кілометр а швидкість 5м/с. Моделі Black Hornet можуть оснащуватися двома камерами, приладом нічного бачення та реєстрацією інфрачервоного випромінювання.

Подібність Black Hornet з комахою або птахом дуже вдало дозволяє йому залишатися непоміченим. До того ж це один із небагатьох безпілотників, які можуть повноцінно працювати в приміщеннях.

Bpla 7.
Source

Малі тактичні дрони

БПЛА, які приховати вже набагато складніше, мають ряд важливих відмінностей і сценаріїв використання. Такі БПЛА вже не сховаєш у кишені, зате вони можуть перебувати в повітрі до 12 годин без перерви і мають радіус дії до 90 кілометрів. Характерним представником цього класу апаратів є розвідувальний дрон Fulmar. Його виготовляє французька фірма Thales. Спектр завдань - збирання різних розвідувальних даних.

Bpla 8.
Source

У цьому ж класі знаходиться і модель Aladin німецької компанії EMT Penzberg, щоправда, з меншим радіусом дії – лише 15 кілометрів. Американська армія віддає перевагу моделі Raven виробництва компанії AeroVironment. Запустити в повітря Raven можна простим кидком, радіус дії цього БПЛА з електромотором - близько 10 кілометрів. Він може виконувати команди із землі або працювати в автономному режимі.

Bpla 9.
Source

Як правило БПЛА цього класу призначені для збору даних, а їх розмір та льотні характеристики оптимальні для розвідувальних операцій.

Тактичні БПЛА

Більшість дронів військового призначення - це БПЛА середнього розміру або тактичні. Це "робочі конячки" сучасних армій у всьому світі. У США прийнято позначати їх за допомогою абревіатури MALE – безпілотники, здатні працювати тривалий час на середній висоті, або HALE – на великій висоті.

У цьому класі одним із лідерів є модель Heron, її випускає Ізраїльська компанія Israel Aerospace Industries. Heron здатний літати 52 години на висоті 10 тисяч метрів. Він важить більше за тонну, а його розмах крил - 16 метрів. Модель стоїть на озброєнні таких країн, як США, Австралія, Марокко, Туреччина, Індія та Канада.

Bpla 10.
Source

Збройні сили Німеччини використовують модель Luna, яку виготовляє компанія EMT. БПЛА цієї моделі почали використовуватися в Афганістані та Косово з початку 2000-х років, але вони мають і відчутні недоліки: радіус дії обмежений сотнею кілометрів, що для розвідувального дрону буває недостатньо.

Bpla 11.
Source

Великі ударні безпілотники

Можливо, найвідомішими військовими безпілотниками є великі літальні апарати армії США. Серед моделей таких дронів слід згадати The Predator і його більшого побратима, The Reaper. Їх продає компанія General Atomics за ціною 16,9 мільйонів доларів за штуку.

Bpla 12.
Source
Bpla 13.
Source

The Reaper з радіусом дії до 1000 кілометрів і часом польоту до 14 години можна оснащувати різними керованими снарядами для ураження цілей на землі. Крім США, ще кілька країн НАТО, включаючи Іспанію, Францію та Великобританію, використовують подібні БПЛА. Дуже схожа на The Reaper модель CH-4 з КНР знаходиться на озброєнні армій Єгипту та Іраку.

Найбільшим і найдорожчим дроном вважається модель Global Hawk виробництва компанії Northrop Grumman. Кожен екземпляр коштує 130 мільйонів доларів, не враховуючи допоміжну інфраструктуру на землі. Global Hawk літає вище за звичайні цивільні літаки - на висоті до 18 тисяч метрів.

Bpla 14.
Source

Зазвичай він використовується для спостереження за зонами збройних конфліктів, але його основна мета інша – такий дрон здатний перехоплювати сигнали мобільного зв'язку. Поки тільки Northrop Grumman виробляє БПЛА подібного розміру та можливостей, але очікується, що в найближчому майбутньому конкуренцію їм складуть китайські безпілотники серії CH виробництва компанії China Aerospace Science and Technology Corporation.

Залежно від типу

Для підняття БПЛА повітря конструктори використовують кілька ефективних, перевірених часом, способів.

Мультироторні БПЛА

При виникненні питання, що таке БПЛА, часто люди представляють звичайні цивільні дроні з пропелерами або мультикоптери. Мультикоптерні дрони – найпоширеніший тип. Є БПЛА з 3, 4, 6, 8, 12 двигунами з пропелерами. У польоті вони тримають горизонтальне положення щодо поверхні землі і можуть зависати над певним місцем, переміщатися в сторони, вперед, назад, вгору та вниз, повертатися навколо своєї осі. Дії здійснюються шляхом зміни тяги у кожному моторі.

Bpla 15.

БПЛА з нерухомим крилом

Безпілотники, які для польоту та створення підйомної сили використовують крило, як і звичайні літаки. Вони не можуть зависати в повітрі, але можуть рухатися вперед по заданому курсу до тих пір, поки дозволяє їх джерело живлення. Такі безпілотники більш економічні, швидші та призначені для спостереження за великими площами.

Bpla 16.
Source

Однороторний дрон

Безпілотні гелікоптери, схожі за конструкцією на справжні гелікоптери. На відміну від багатороторного дрона мають один великий ведучий гвинт і невеликий за розміром гвинт на хвості для контролю курсу. Ефективніші ніж багатороторні: мають більш високий час польоту та можуть працювати на двигуні внутрішнього згоряння. Але через складнішу конструкцію мають високу вартість витрати на експлуатацію.

Bpla 17.
Source

Гібридні дрони

Безпілотні літальні апарати, що поєднують у собі переваги моделей з нерухомим крилом (наприклад, більш високий час польоту) з перевагами моделей на основі гвинтів (наприклад, можливість зависання). Гібридні конструкції літальних апаратів проектувалися з 1960-х рр., але тоді не мали особливого успіху. Однак з появою датчиків нового покоління (гіроскопів та акселерометрів) гібридність конструкції отримала нове життя та напрямок розвитку.

Bpla 18.
Source

Що таке БПЛА та де вони використовуються?

Ключові особливості БПЛА дозволяють знаходити їм дедалі більше областей застосування. В даний час БПЛА активно застосовуються в різних галузях:

БПЛА для сільського господарства

Сільське господарство – це галузь, яка почала використовувати технологію дистанційного зондування землі однією з перших, ще у середині минулого століття. Раніше для комплексної оцінки земель та прогнозу врожайності використовувалася аерофотозйомка з пілотованих літальних апаратів, а потім і космічних супутників.

Найбільш затребуваним напрямом роботи у сільському господарстві є оцінка стану рослинності. Вона актуальна на всіх стадіях розвитку рослин, що дозволяє оцінити поточну врожайність та планувати комплекс робіт для підвищення врожайності в майбутньому.

Другим сценарієм використання безпілотників у господарстві це обприскування рослин та плодових дерев.

Bpla 19.
Source

Електроенергетика

Безпілотники посіли своє місце і в електроенергетиці. З їхньою допомогою виконується аналіз лінійних об'єктів великої протяжності. БПЛА допомагають визначити місця ушкоджень об'єктів інфраструктури, своєчасно виявити аварійні ситуації, деформацію опор, різні сторонні об'єкти у охоронній зоні лінії електропередач.

За допомогою спеціальних ультрафіолетових датчиків безпілотники можуть визначити координати коронного розряду на ЛЕП. Спеціальні мультикоптери використовуються для протягування дротів між опорами, розділеними природними перешкодами. Крім цього, за допомогою безпілотників можна проводити тепловізійний контроль силових елементів високовольтних ліній та аналізувати провисання проводів.

Bpla 20.
Source

Геодезія та кадастр

Для створення топооснови проводиться аерофотозйомка високої роздільної здатності з точною координатною прив'язкою. На її основі створюються ортофотоплани та тривимірні моделі місцевості. Спеціалізовані дрони розраховані на встановлення корисного навантаження та обладнання, що дозволяє виконувати описані завдання.

Bpla 21.

Нафтогазовий сектор

В нафтогазовому секторі БПЛА можуть здійснювати широкий спектр робіт. Найбільш перспективним є застосування безпілотних літаків для регулярних обльотів трубопровідних систем. Безпілотники із встановленими камерами та тепловізорами дозволяють оперативно виявити аварії на трубопроводах, розливи нафтопродуктів, місця несанкціонованих врізок, займання лісових масивів та торфовищ у районах проходження трубопроводів. За результатами зйомки створюється спільний фотоплан та карта з точним розташуванням важливих об'єктів.

БПЛА також використовуються для інспекції паливних сховищ та факельних труб при плануванні та супроводі будівництва для екологічного моніторингу.

Гірська промисловість

Геологи активно застосовують безпілотники для детальної оцінки місцевості: визначення площі та характеру аномалій ґрунту, отримання інформації, як ефективніше підібрати бурову техніку до потрібної точки.

БПЛА здатні проаналізувати місцевість на важкодоступних людині ділянках, що робить дані апарати незамінними у цій сфері.

Bpla 22.

Охорона

Охоронні агенції вже давно впровадили дрони у свою діяльність. Вони здійснюють не тільки повітряний моніторинг територій, що охороняються, але й відстежують рухомі об'єкти, виконують їх супровід на всьому шляху прямування. Часто їх використовують для стеження за персоналом або для оцінки рівня безпеки об'єкта.

Силові відомства

Армія, поліція та інші силові відомства використовують безпілотники для цілодобового патрулювання, доставки термінових вантажів до важкодоступних районів, охорони об'єктів та транспортних колон. Також дрони застосовуються безпосередньо під час бойових дій. В основному малі безпілотні повітряні судна застосовують як засіб ведення розвідки. До завдань таких БПЛА входить коригування вогню артилерії, аерофоторозвідка, отримання актуальних просторових даних, радіоелектронна розвідка, ретрансляція для систем зв'язку.

Для силових відомств необхідні надійні та невибагливі БПЛА, при цьому оснащені складним багатофункціональним обладнанням. Апарати, що застосовуються силовиками, повинні бути добре захищені як від зовнішніх впливів, так від перехоплення управління та зібраної інформації.

Часто у військових діях застосовують і цивільні безпілотники з камерами, оскільки вони досить добре підходять для розвідки.

Bpla 23.
Source

Будівництво

Безпілотники дозволяють контролювати процес будівництва, регулювати та своєчасно виявляти помилки в технології зведення об'єкта, а також отримувати інформацію для розробки схеми подальших робіт. Камера надає чіткі фотографії для аналізу ситуації.

Важкі вантажні дрони також можуть використовуватися для доставки інструментів або будівельних матеріалів.

Лісове господарство

Компактність та маневреність дронів робить їх привабливими для використання в лісовому господарстві: оцінка умов території, визначення точок займання, ведення обліку поголів'я диких тварин та цінних порід дерев. Швидкість БПЛА дозволяє виявляти браконьєрів, запобігати вирубці лісу або незаконному полюванню на тварин.

Bpla 24.

Дорожнє господарство

БПЛА надають надточні дані, необхідні для проектування доріг. Вони виконують аналіз дорожнього покриття, за допомогою зйомки з високою роздільною здатністю фіксують проблеми на дорогах. Ефективно контролюють виконання дорожніх робіт.

Bpla 25.

Що таке БПЛА та які його перспективи?

Bpla 26.
Source

Безпілотники вже давно беруть участь у технологічних перегонах і непомітно увійшли до нашого повсякденного життя. Справедливо буде сказати, що безпілотні технології мають величезні перспективи, і не лише у військовому плані. Досить розвинені технології БПЛА зможуть замінити пілотів як на полі бою, так і в цивільній авіації. Якщо на війні це збереже людські життя, то у мирний час ця технологія дозволить виключити людський фактор авіакатастроф. Розвиток БПЛА тісно пов'язаний із роботизацією всіх сфер життя, від доставки вантажів до громадського транспорту. В економічній ефективності цих змін немає жодних сумнівів.

Подаруй ЗСУ Птаха Надії

Читати далi →

Як вибрати рацію

Як вибрати рацію

Здається що рації та радіозв'язок це технологія минулого на зміну якої вже давно прийшов мобільний зв'язок та інтернет. Насправді рація це все ще зручний та інколи незамінний інструмент, який з роками не втрачає своєї актуальності. У справі підтримки зв'язку в найскладніших і екстремальних умовах радіозв'язок набагато надійніше звичайної стільникової мережі, і навіть має найголовніше перевага - вона безкоштовна. Тому питання як вибрати рацію завжди буде актуальним.

Radio Set 01.

Рації забезпечують зв'язок там, де не ловить мобільний телефон. Їм не потрібні стільникові вежі, за зв'язок платити не треба. Це робить рації вибором людей певних професій чи захоплень: далекобійників, мисливців, рибалок, екстремалів та туристів. Також рації та радіозв'язок використовують моряки, військові, рятувальники, медичні установи. Рація - надійний спосіб комунікації, коли інші способи недоступні під час стихійних лих, або військових дій. У цій статті ми розберемося які бувають і як правильно вибрати рацію.

Як правильно вибрати рацію

Класичною порадою при виборі будь-якої техніки це визначитися з метою придбання. Поки що все просто, якщо вам необхідно розмовляти із сусідом через стінку, сходити з товаришем на рибалку раз на місяць або підтримувати зв'язок у групі під час лісових підходів – ваш вибір це радіотехніка початкового чи аматорського рівня. Якщо специфіка вашої професії вимагає підтримувати постійного зв'язку на службі, будівництві або великому промисловому об'єкті - техніка професійного класу створена саме для цього.

Radio set 02.

Вибираємо тип рації

Стаціонарні радіостанції розміщуються у приміщенні або монтується на панель приладів транспортного засобу. Такі рації мають велику потужність, безліч роз'ємів для підключення (наприклад, для підключення на морських суднах або літаках) та налаштувань. Для таких рацій потрібне окреме джерело живлення.

Портативна рація має вбудований акумулятор, обмежену потужність та відносно компактні розміри, які дозволяють носити її з собою. Цей тип рації також може бути вузькоспеціалізованим залежно від призначення.

Radio set 03.

Призначення рації

Аматорські рації (частоти PMR, UHF, VHF та LPD). У раціях початкового сегмента зазвичай використовується одна з цивільних частот, яка не вимагає сертифікації. Якщо ви думаєте яку рацію вибрати готуючись до походу, полювання чи риболовлі, головне правило - це дізнатися частоту, яка вже використовується в групі. Якщо ваша нова рація працюватиме на якійсь іншій частоті ви просто "не впишитесь в колектив". Аматорські рації не розраховані на важку експлуатацію і мають мінімальний набір можливостей, проте коштують недорого і прості у використанні.

Професійні рації (частоти UHF або VHF) . До пристроїв цього класу вже є низка вимог. Рації які використовують на промислових об'єктах, на морських суднах, поліції чи збройних силах мають власні частоти та певну функціональність.

Radio set 04.

Дальність зв'язку

На дальність зв'язку портативної рації впливає багато факторів, проте в першу чергу слід орієнтуватися на потужність передавачи та висоту, на яку піднято антену. Марно гнатися за потужністю, тому що дистанція зв'язку переносної рації все одно буде обмежена лінією горизонту. Для людини середнього зросту, яка тримає рацію біля вуха, це 5-6 км. Тому оптимальна потужність рації становить 3-5 Вт.

Прийнято вважати, що одного вата потужності передавача вистачить на півтора кілометри дальності зв'язку в чистому полі, в суху погоду, якщо немає електроперешкод. На відкритій воді дистанція буде вдвічі більша — приблизно 2-3 км на кожен ват потужності, але не далі горизонту.

Radio set 05.

Дальність зв'язку не можна точно розрахувати, тому що цей параметр впливають рельєф місцевості, висота над рівнем моря, вологість повітря та погода. Це настільки складний фактор, що навіть у листяному та хвойному лісах будуть різні відстані зв'язку.

Частотний діапазон

В Україні в аматорських раціях можна використовувати лише три діапазони: LPD, PMR та CB. Для використання радіостанцій у частотних діапазонах VHF та UHF потрібна ліцензія. Частота LPD становить 433 МГц, а PMR - 446 МГц. Обидва ці діапазони входять до UHF 300-527 МГц. Частота CB дорівнює 27 МГц. Її використовують далекобійники в автомобільних раціях. Для придбання радіостанцій із цими діапазонами не потрібно отримувати дозволи, тому їх називають безліцензійними.

При поїздках Європою слід враховувати, що в багатьох країнах заборонено LPD-діапазон, якщо користуватися ним без дозволу. Можуть оштрафувати та навіть позбавити візи. Рекомендовано перейти на PMR рації.

Щоб дві рації могли зв'язатися одна з одною, вони повинні збігатися в діапазоні робочих частот та частоті конкретного каналу.

Існують багатодіапазонні радіостанції, які можуть поєднувати UHF\VHF, морські та річкові частоти. Вони універсальні, але потребують спеціальних знань та навичок, а ще дають менший радіус зв'язку — бо одна плата передавача не може працювати на повну потужність у всіх діапазонах.

Radio set 06.

При виборі діапазону частот потрібно дізнатися, чи є інші рації, з якими потрібно збігтися канальною сіткою, там, де ви плануєте використовувати радіозв'язок. Якщо ви хочете придбати конкретну модель, але канали у неї не збігаються з потрібною частотною сіткою, можна перепрошити рацію у сервісі.

Живлення

Зараз поширені акумулятори на нікелевій чи літієвій основі. Перші дозволяють працювати при температурі нижче –10 °C, але вони мають важливий недолік: ефект пам'яті і швидка втрата ресурсу. Потрібно буде суворо дотримуватись схеми заряду та розряду. Літієві швидко розряджаються на холоді, а ще можуть створити проблеми, якщо їх перевозити літаком. Уточніть правила перевезення - у різних авіакомпаній вони різні.

Перед тим як вибрати рацію, подумайте, де і як часто ви плануєте її використовувати, щоб правильно підібрати ємність акумулятора. Використовуйте гарнітури та ховайте рації під одягом, щоб продовжити час їхньої роботи.

Водночас рекомендуємо вивчити правила експлуатації рацій — наприклад, їх не можна ставити включеними до станції зарядки і зберігати там. Це псує акумулятор. Якщо ви прибираєте рацію на зберігання, необхідно зарядити акумулятор на 70% і обов'язково відстебнути від рації, інакше техніка може вийти з ладу.

З більш практичних порад: вибирайте рацію та можливістю швидкої заміни акумулятора та з наявністю розповсюдженого роз'єму для зарядки.

Корисні можливості

Яку купити рацію зважаючи на її додаткові можливості? До питання додаткових "фішок" потрібно підходити серйозно, адже чим менше у вашої радіостанції функцій та кнопок, тим довше і стабільніше вона працюватиме.

Шумозаглушення

Щоб позбавитись шуму під час передачі, рація повинна бути обладнана CTCSS- і DCS-шумоподавлювачами. Ця технологія відфільтровуватиме частину тональних сигналів з ефіру і робитиме роботу з рацією більш комфортною.

Дисплей та клавіатура

Дисплей для рації це скоріше розкіш ніж потреба. Сенс дисплея в раціях це зручніший вибір частот і тонке налаштування. Якщо вам потрібна рація початкового класу з однією частотою, то дисплей вам не знадобиться.

Захищеність

Діапазон захищеності ручної рації може відрізнятися від "витримає напружену розмову" до "витримає наїзд танка". Як правило рації вже із середнього цінового діапазону захищені від пилу та вологи, що є обов'язковим для подібних пристроїв. Спеціалізовані радіостанції вже можуть мати додатковий захист військового класу MIL-STD, що дозволяє прострою витримувати практично все (захист майже за 30 показниками). Якісна рація не повинна пропускати в корпус пил/пісок та працювати при сильному дощі.

Radio set 07.

Запис

Додаткова функціональність, яка може стати в нагоді в певних умовах. Вбудований диктофон може знадобитися в багатьох випадках: від запису важливих інструкцій або відомостей до фіксації розмови в якості доказу.

Антена

Можливість замінити антену відкриває низку можливостей. По-перше, ви можете замінити пошкоджену антену без необхідності ремонтувати весь пристрій. По-друге, у вас є можливість збільшити потужність рації, встановивши довшу антену при необхідності.

Підключення зовнішніх пристроїв

Яку рацію вибрати водіям? Можливість звільнити руки під час використання рації дуже корисна можливість. Ведете ви автомобіль, тримаєте вудку чи зброю, використання навушника завжди буде плюсом до зручності. Моделі рацій середньої ціни можуть мати стандартний 3,5 мм роз'єм під навушники, новіші і дорожчі моделі можуть похвалитися Bluetooth підключенням.

Шифрування

Шифрування або скремблер дозволяє вести розмову не боячись прослуховування. Перед передачею, сигнал з однієї рації шифрується і перетворюється на зрозумілу мову вже на іншому кінці. Слухач, шо випадково потрапив на зайняту вами частоту, почує тільки набір незрозумілих звуків. Якщо ви шукаєте яку рацію вибрати для таємних розмов, зверніть увагу що у деяких країнах для такого пристрою потрібна ліцензія.

Radio set 08.

VOX

Голосова активація або вокс автоматично перемикає рацію в режим передачі, як тільки ви почнете говорити. В режимі тиші рація працює на прийом сигналу. У парі з гарнітурою вокс дозволяє повністю звільнити руки.

Додаткова функціональність

Як вибрати рацію якщо бюджет дозволяє? При виборі рації за ціну вище середньої, вам може зустрічатися ряд менш важливих функцій, які також можуть бути корисними:

 • Регулювання гучності. Для випадків, коли потрібно уникнути демаскування.
 • Автоматичне сканування каналів. Рація сканує весь доступний діапазон в пошуку активного каналу.
 • Сигнал Roger-Beep. Автоматичний сигнал при завершенні розмови і перемиканні на прийом позбавляє вас необхідності говорити цей "прийом".
 • Режим економії. Рація перемикається в режим заощадження батареї через певний час бездіяльності або вручну.
 • Вібровиклик.
 • Блокування клавіатури.
 • Увімк./вимк. звуку кнопок.
 • GPS модуль. Для відстеження положення рації на мапі.
 • Підставка. Як для зарядки самої рації, так і додаткових батарей.
 • Вбудований ліхтарик.
Radio set 09.

Що потрібно врахувати перед тим як вибрати рацію

Найважливіше про вибір рації якщо немає часу читати.

1. Якщо потрібний безкоштовний зв'язок з одним абонентом або групою абонентів — беріть портативні радіостанції. Вони ж стануть у нагоді, коли поблизу не виявиться стільникових вишок і цивілізації.

2. Неможливо заздалегідь передбачити, наскільки далеко може працювати рація. Оптимальний спосіб – протестувати на місці.

3. Вибирайте такий самий діапазон частот, як і в тих, з ким належить зв'язуватися по рації.

4. У Європі краще скористатися PMR-каналами.

5. Не купуйте моделі професійного діапазону або мультидіапазонні, якщо не впевнені, що вони вам потрібні. Якщо використовувати професійні частоти без ліцензії, можете отримати штраф.

6. Вивчіть інструкцію радіостанції та рекомендації щодо використання акумулятора. Зменшуйте потужність передавача, коли не потрібна максимальна дальність зв'язку. Заряджайте рацію правильно.

7. Якщо ви не дуже акуратні з технікою і плануєте користуватися рацією в лісі або на риболовлі, вибирайте моделі з простим набором функцій, використовуйте гарнітури та чохли. Так рації прослужать довше.

Radio set 10.

Чому важливо вибрати правильну рацію

Даний гайд допоможе вам зрозуміти як вибрати рацію, яка б знадобилася в роботі і не підвела за складних умов. Незалежно від ваших цілей та специфіки роботи важливо вибрати пристрій, який ви будете використовувати на 100% і не переплачувати за зайву функціональність.

Читати далi →

Як вибрати квадрокоптер

Як вибрати квадрокоптер

Кількість та різноманітність безпілотників з кожним роком зростає, а компанії виробники розширюючи свій продуктовий ряд не тільки покривають всі потреби пересічних користувачів, а й винаходять нові ніші. Деякі ніші застосування дронів виникають через жахливі і трагічні події на кшталт війни. Тому ми підготували для вас велику статтю-гайд, який допоможе розібратися в різноманітності цивільних дронів, відповість на питання як вибрати квадрокоптер, і дізнатися які безпілотники потрібні ЗСУ.

Як вибрати квадрокоптер

Які бувають безпілотники

Описувати що таке квадрокоптер або дрон вже немає сенсу. Безпілотники вже звичний інструмент фотографів, відеографів, блогерів або просто настирлива дитяча іграшка. Але правильно підібрати квадрокоптер все ще залишається нетривіальним завданням. Далі йтиметься про справді важливі речі на які варто звертати увагу при купівлі дрону.

Маркування дронів

Часто упаковка може відповісти на питання, який квадрокоптер купити. Для цього є зручна система маркування. Цей параметр вказується на упаковці дрона та визначає на який рівень користувачів розрахована комплектація. Найчастіше трапляється чотири види маркування зазначених у характеристиках:

 1. RTF (Ready to Fly або "готовий до польоту") - девайс комплектується всім необхідним для використання прямо з коробки: акумулятор, пульт, зарядний пристрій. Після покупки можна одразу виконати перший запуск.
 2. PNP (Plug and Play) - означає "підключи та грай" але на практиці безпілотник поставляється без пульта, акумулятора та зарядного. Більше підійде назва "докупи і грай".
 3. BNF (Bind and Fly, «приєднай і літай») – у коробці з дроном не діставатиме пульта. Цей тип комплектації розрахований на досвідчених користувачів зі своїм пультом.
 4. ARF (Almost Ready to Fly «Майже готовий до польотів) – практично конструктор для ентузіастів у вигляді розібраного пристрою, найчастіше навіть без пульта. Варіант для професіоналів, які краще знають які деталі їм потрібні і де повинні бути.
Які бувають безпілотники

Кількість гвинтів

Вибираючи квадрокоптер будьте готові побачити чотири гвинти у своєму пристрої (спасибі кеп). Якщо ж ваші уподобання більш специфічні, зверніть увагу також на інші конфігурації та їх особливості:

Кількість гвинтів
 • Трикоптери (3 гвинти) - вага і кількість гвинтів менше маневреності більше.
 • Гексакоптери (6 гвинтів) – більша кількість гвинтів дає більшу стабільність, вантажопідйомність та висоту на якій може працювати дрон.
 • Октакоптери (8 гвинтів) – все трохи краще, ніж у шести гвинтів.
 • Мультикоптер (понад 2 гвинти) – нічого специфічного, просто загальна назва для безпілотників з гвинтами.

Тип двигуна

Є два види двигунів, які використовуються в дронах: колекторні і безколекторні. Якщо коротко, то безколекторні у всьому краще. А якщо докладніше:

Тип двигуна

Колекторні (brushed). Їх також називають щітковими через наявність щетинок, що подають постійний струм на обмотку. Мотор такого типу дешевше, має трохи меншу вагу та простий у обслуговуванні. З іншого боку, наявність щітки означає підвищений знос, низький ККД, малу швидкість обертання, перегрів і низьку надійність.

Безколекторні (brushless). Більш досконалий тип моторів позбавлений щіток та його недоліків. Безщіткові мотори довговічні, зносостійкі, слабо гріються, мають великий ресурс і тихі в роботі. На жаль такі мотори дорожчі у виготовленні та ремонті.

Колекторні двигуни зустрічаються в бюджетних моделях так як навіть в моделі середнього сегмента вже ставлять якісний безколекторні електромотори.

Розміри безпілотника

Перед тим як вибрати квадрокоптер, ще важливо враховувати розмір. Від розміру та ваги безпілотника часто залежить його ціна та специфіка використання, потрібно це враховувати одразу. Всі дрони можна умовно поділити на кілька груп залежно від розміру:

Дрони іграшки. Пристрій розміром з долоню або менше. Часто складається тільки з мотора та лопастей, не має камери та кріплень. У комплекті з такими іграшками може йти простий пульт, а час роботи дрону рідко доходить до 10 хвилин. Ідеальний варіант подарунка для дитини.

Розміри безпілотника

Квадрокоптери середнього розміру. Такий дрон вже може бути серйозним інструментом для відеозйомки або ж не менш серйозною іграшкою. Дрони середнього розміру обладнуються камерами, сенсорами та радарами, пультом із безліччю налаштувань та можливістю підключити смартфон. У цьому класі дрони вже можуть бути модифіковані за допомогою різноманітних лопастей, обвіса або камер.

Розміри безпілотника

Важкі дрони. Дорогі безпілотники професійного класу. Найчастіше такі дрони використовуються на виробництвах, при транспортуванні невеликих вантажів, у рятувальних операціях, у силових структурах чи військових операціях, під час зйомки важкими професійними камерами. Дрони цієї категорії вже серйозний інструмент із потужними моторами, повноцінним захистом від ударів, дощу та птахів, з можливістю підвісити важку апаратуру (великі камери, тепловізори, вимірювальні прилади, далекоміри тощо), з гнучкою кастомізацією та ремонтопридатністю.

Важкі дрони

Камери та її характеристики

Камера це один з основних компонентів дрону і багато хто вирішує, який квадрокоптер купити орієнтуючись тільки на параметри камери. Тому, якщо призначення дрона не обмежується дитячим подарунком, необхідно приділити велику увагу вибору камери. Насамперед потрібно визначити який тип камери вам потрібен: вбудована чи виносна.

Вбудована камера. Весь пристрій камери знаходиться в корпусі дрону. Як правило вбудована камера має обмежену рухливість, але сам дрон більш маневрений. Такі камери можуть бути як бюджетні (їх якості вистачить лише на фото), так і професійного рівня з можливістю зйомки відео в 4K. Топові моделі квадрокоптерів обладнуються якісними камерами в колаборації зі знаменитими брендами (Hasselblad, Leica).

Камери та її характеристики

Виносна камера. Дрони з виносною камерою мають характерну конструкцію, яка дозволяє прикріпити професійну фото або відео камеру чи екшн камеру. Плюси такого дрона очевидні, ви можете замінити комплектну камеру на свою апаратуру і отримати звичну для вас якість відзнятого матеріалу. У продажу також є дрони взагалі без камери, це дозволить заощадити бюджет.

Виносна камера

Що стосується параметрів камери, то вибір матриці в дроні мало чим відрізняються від вибору матриці в смартфоні. Чим дорожчий пристрій тим якісніша камера буде на борту.

Є кілька порад для початківців, які допоможуть підібрати квадрокоптер з камерою:

Діапазон роздільної здатності в камерах може змінюватись від 0,3 МП до 4К. Це впливає не тільки на якість картинки, але і на розмір кінцевого кадру. Якщо ваша мета фото в соцмережах, то не варто гнатися за великою роздільною здатністю. 720p і вище вважається добрим показником для початківців. Для професійної відеозйомки може вже не вистачити навіть Full HD (1080p), потрібно придивитися до квадрокоптерів з 4К камерою (2160p).

підібрати квадрокоптер з камерою

Якщо виділити особливо важливі параметри для подібних камер, то це буде кут огляду (хорошим вважається мінімум 80 градусів), якість підвісу та стабілізації, тому що в польоті особливо важливо отримати стабільну картинку.

Строк служби батареї

Час автономної роботи можна прив'язати до цінового діапазону та розміру дрону. Чим дорожчий і більший пристрій, тим об'ємнішою буде батарея і більш тривалий час у повітрі (від 5 до 50 хв). Але є кілька нюансів на які слід звертати увагу, якщо для вас автономність критична:

 • Навіть на топових моделях час роботи може бути меншим ніж у середньому сегменті через роботу багатьох датчиків, і більш якісної камери.
 • Вказаний виробником час роботи розраховується в ідеальних умовах роботи (без вітру, опадів, частої зміни висоти тощо). У реальному використанні воно завжди буде меншим.
 • Важливо вибирати варіант із легкою та зручною заміною акумулятора. Взявши з собою 3-4 додаткові батареї, ви зможете в стільки ж разів продовжити час зйомки.

Дальність польоту

Від об'єму акумулятора залежить і дальність польоту. Винятками можуть бути хіба що гоночні моделі пріоритетом яких є швидкість, а не зйомка та стабілізація.

Функціональні особливості квадрокоптерів

У вас вже є загальне уявлення про те як вибрати квадрокоптер, тепер необхідно визначитися з особливостями і фішками які вам знадобляться в роботі. Є багато додаткових факторів, які можуть вплинути на покупку дрона в залежності від завдань.

Функціональні особливості квадрокоптерів

Керування коптером

Більшість виробників пропонують користувачеві завантажити їх фірмовий додаток для смартфона для керування їх безпілотником. Ці застосунки відрізняються за якістю і функціональністю, але дещо їх пов'язує - вони не замінять повноцінний пульт керування.

Керування коптером

Управління дроном за допомогою смартфона має низку обмежень:

 • Низька чутливість;
 • Дистанція, на якій працює зв'язок, рідко перевищує 30-50 метрів;
 • Низька точність керування;

Повноцінний комплектний або окремо куплений пульт дасть вам максимум можливостей під час роботи з пристроєм. Про пульти йтиметься нижче.

Пульт керування коптером

Квадрокоптери середнього класу та вище комплектуються пультом керування. Як правило "рідний" пульт дасть вам повний контроль над всією функціональністю та можливістю дрону. Тим не менш, пульт управління можна легко замінити, варто лише враховувати мінімальні вимоги для сумісності.

Пульт керування коптером

Вибираючи пульт від стороннього виробника, необхідно дивитися на кількість каналів зв'язку з дроном (4 і більше). Від кількості каналів залежить гнучкість керування дроном оскільки на кожен вбудований в дрон пристрій виділяється окремий канал (мотори, камера, датчики, стабілізатор тощо). Тому чим крутіший дрон, тим крутіший у нього пульт і кількість пристроїв якими ви зможете керувати окремо.

Датчики

Можливості квадрокоптера можуть бути дуже широкими в залежності від кількості вбудованих датчиків:

 • GPS дозволяє задавати точки обльоту або приземлення на карті;
 • Барометр/альтиметр для кращого орієнтування на висоті та визначення атмосферного тиску;
 • Акселерометри для визначення кута нахилу дрона та його швидкості;
 • Магнітометр компас що допоможе у навігації;
 • Гіроскоп для вимірювання кутового прискорення.
Датчики

Вся ця технологічна начинка дозволить автоматизувати безліч процесів і виконувати деякі корисні трюки, про які мова піде нижче.

Програмні функції

Якщо квадрокоптер обладнаний достатньою кількістю датчиків та сенсорів, ви зможете реалізувати безліч цікавих сценаріїв використання.

Програмні функції

Додаткові програмні функції не тільки полегшують управління та виконання поставлених завдань, але також дозволяють досягти вражаючих кадрів. Ось найпопулярніші:

 • Повернення додому. Якщо ви втратили квадрокоптер з поля зору або просто втратили до нього інтерес, дрон самостійно прилетить і сяде на те місце звідки був запущений з точністю до 1м при активації цієї функції. Якщо дрон досить розумний, то він навіть не натрапить на перешкоди.
 • Автоматичний політ. Дрон пройде та зніме все по призначених на карті точках. Небезпека натрапити на перешкоди залишається.
 • Headless Mode. Безголовий режим означає, що дрон буде керуватися незалежно на власну орієнтацію у просторі. Тобто якщо дрон повернутий до вас "обличчям" і ви натиснете на пульті "вправо", дрон полетить у ваше "право" а не у своє.
 • Follow me. На зазначеній висоті та відстані дрон слідуватиме за оператором.
 • Обліт точки. Політ навколо заданої точки на певній відстані та висоті.
 • Перегляд від першої особи (FPV). Використання спеціальних окулярів або шолома, який дозволить “бачити очима дрона”. Дуже цікавий досвід використання, але вимагає додаткового обладнання та потужного каналу зв'язку.
 • Утримання висоти. Дрон зависає на вибраній висоті, використовуючи вбудований барометр.
 • Зміна швидкості польоту. Можна задати не тільки точки обльоту, але також швидкість для більш ефективного відеоряду.
 • Автоматичний зліт та посадка. Істотно полегшують роботу з дроном в перший час.
 • Управління жестами. Для цього використовуються спеціальні рукавички чи насадки на пальці. Дозволяє ефективно управляти польотом дрона помахом руки під час вистав або шоу.
 • Автоматичний обліт перешкод. Дрон сам визначатиме перешкоду перед собою і облітатиме її. Ключова функція, яка забезпечує якісну роботу всіх попередніх і збереже пристрій від катастроф.

Технологія зв'язку

Для передачі сигналу між пультом керування та дроном використовують кілька видів зв'язку.

 • Bluetooth. Використовується в найдешевших дронах і потихеньку заміщається просунутішими видами зв'язку.
 • Wi-Fi. Досить якісний цифровий вид зв'язку але має обмеження щодо відстані та стабільності.
 • Радіоканал. Найпоширеніший аналоговий канал зв'язку. Найчастіше зустрічається стандарт 2,4 ГГц (велика відстань, але погано проходить крізь стіни) і рідше 5,8 ГГц (велика швидкість передачі сигналу та менший радіус дії).
 • Фірмові технології (наприклад, Lightbridge у DJI). Власні розробки виробників дронів. Як правило, використовуються напрацювання вищевказаних стандартів.
Технологія зв'язку

Дрони професійного класу іноді використовують поєднання сильних сторін кількох видів зв'язку. Якщо ви думаєте, який квадрокоптер купити для польотів між будівлями, радимо звертати увагу на цей параметр.

Радіус дії

Максимальна дальність роботи безпілотника визначається видом використаного зв'язку та потужністю передавача. Дешеві дрони керовані Bluetooth або Wi-Fi літають на відстані не далі ніж 10-20м.

Радіус дії

Дрони PRO сегмента можуть обмінюватися сигналом на відстані до 10 км. Варто враховувати що закони фізики скорочуватимуть функціональні можливості та якість картинки з кожним кілометром який віддаляє дрон від оператора.

Перед покупкою

Насамперед перед тим як вибрати квадрокоптер, необхідно чітко визначити, яким чином ви збираєтеся його використовувати. Для кращого розуміння задайте собі такі питання:

Для якої мети буде використаний відзнятий матеріал

Відповідь на це питання допоможе вам визначити, яку вигоду ви отримаєте від безпілотника та які програми вам потрібно буде встановити на нього. Наявність продуманого та чіткого плану застосування знятих даних допоможе не тільки вибрати правильний дрон, але й заощадить час та гроші. Як правило, цілі можна підігнати під наступні категорії:

 • Дитячий подарунок: для цього може підійти бюджетна модель взагалі без камери, якщо дрон розглядатиметься як відносно дорога іграшка.
 • Соцмережі: для того, щоб зробити гарне селфі або групове фото з відпустки, знадобиться невеликий дрон з гарною стабілізацією або кріпленням для телефону. Час роботи не має великої ролі.
 • Полювання: бажано наявність гарного акумулятора, захисту від вологи, пилу та механічних пошкоджень, а також тепловізора.
 • Маркетинг: вам знадобиться відео формату 4K та фотографії високої роздільної здатності;
 • Інспектування: механічний затвор із частотою 20 кадрів в секунду та передачею відео високої роздільної здатності на пульт дистанційного керування;
 • Картографія: проектні карти з підтримкою GPS та даними про висоти точок рельєфу місцевості;
 • Вертикальне сканування: лазерний сканер LIDAR, повнокольорова камера та програмне забезпечення для 3D-моделювання.

Частота використання

Те, як часто ви маєте намір використовувати свій квадрокоптер, впливає на вибір конструкції та начинки дрону. Заздалегідь визначте, якою буде частота використання БПЛА:

 • Щоденний/Тижневий: Це має бути дрон професійної категорії, спроектований з урахуванням необхідності частого застосування та тривалих польотів.
 • Сезонний/Щорічний: В даному випадку вам, можливо, не доведеться занадто замислюватися про спеціальну страховку і віддати перевагу моделі, яка проста і зрозуміла у використанні.

Захист

Який дрон купити щоб працював в екстремальних умовах? Рівень захищеності дрона на пряму залежить від його призначення:

 • Аматорські пристрої мають мінімальний захист лопастей та призначені для роботи в ідеальних умовах (без опадів та з мінімальним вітром).
 • Квадрокоптери середнього рівня вже мають міцні корпуси з якісного полімеру або металу, еластичні лопасті та пристрої для екстреної посадки.
 • Дрони топового сегмента та професійні моделі оснащені просунутими радарами для орієнтування у просторі, що допомагає уникнути зіткнення. Також корпус таких пристроїв захищений від сильного дощу, вітру, піску та пилу. Як правило такий дрон має масу деталей, що легко замінити, що дуже спрощує ремонт.
Захист

Як вибрати квадрокоптер для ЗСУ

Військове протистояння між російськими загарбниками та українськими захисниками вже увійшло в історію і вивчатиметься у підручниках з військової справи ще багато років. Військові експерти називають цю війну – мережево-центричною. Це означає, що всі частини та підрозділи збройних сил об'єднані в єдину цифрову мережу, отримуючи при цьому інфокомунікаційну перевагу перед ворогом.

Байрактар ЗСУ

Величезну роль у цьому відіграли безпілотники, які використовує ЗСУ. Це не лише бойові БПЛА, а й цивільні дрони, які забезпечують українських захисників тисячами очей. Об'єднана інформаційна мережа квадрокоптерів допомагає будувати докладну мапу переміщень, розташувань та осередків супротивника. Це дозволяє Українським військам та воїнам тероборони завдавати швидких нищівних ударів по загарбнику.

Який квадрокоптер купити Збройним Силам України

У широке поняття "безпілотник" може входити безліч пристроїв як цивільного, так і військового призначення. БПЛА (Безпілотний Літальний Апарат) ударні або бойові дрони це спеціалізовані пристрої, які розробляються з урахуванням специфічних потреб збройних сил. Такі літальні апарати недоступні звичайному користувачеві через високу ціну та правові обмеження. Проте навіть знайомі всім цивільні квадрокоптери широко використовують на війні, і часто мають низку переваг:

 • Громадянські безпілотники в рази дешевші за військові розробки.
 • Звичайний дрон розрахований на використання навіть непідготовленим користувачем.
 • Можна купити практично у будь-якому магазині електроніки.

Ці якості дозволяють звичайним дронам брати участь у бойових діях не гірше за військові модифікації. 

Який квадрокоптер купити Збройним Силам України

За час російського вторгнення в Україну участь цивільних квадрокоптерів важко переоцінити. Нашим воїнам допомагають мільйони громадян, забезпечуючи оперативною інформацією використовуючи, начебто, іграшки для ентузіастів, блогерів та фотографів. Перевага наших військ у тому, що будь-яка візуальна чи координаційна інформація використовується в бою.

Не бойові дрони продовжують грати найважливішу роль як в обороні, так і в контрнаступі та звільненні українських міст та їх мешканців.

Читати далi →

Що таке регенеративна медицина і як вона допоможе ВСУ

Що таке регенеративна медицина і як вона допоможе ВСУ

Вважається, що війна це потужний двигун прогресу, і в мирному житті ми часто користуємося винаходами, зробленими під час затяжних воєнних криз. Буває і навпаки, технології та методи, що працюють на благо мирної людини, використовується на полі бою. До таких технологій можна віднести регенеративну медицину, яка активно розвивається, а її досягнення все частіше використовуються на полі бою. Далі ви дізнаєтеся, на що здатна регенеративна медицина, і як цей метод допоможе в лікуванні військовослужбовців ЗСУ.

Що таке регенеративна медицина і як вона допоможе ВСУ

Лікування та реабілітація військових

Розвиток медицини не тільки покращує наше повсякденне життя, а й підвищує виживання воїнів на полі бою. Приблизно 75% поранених у бою солдатів у в'єтнамській війні повернулися додому живими. Порівняно в недавніх конфліктах в Афганістані та Іраку, це число зросло до 92%. Цей прогрес обумовлений як появою поліпшених засобів захисту, так і розвитком польової медицини. Рани, які раніше були летальними, тепер не є смертельними. Зараз рівень виживання солдат перебуває на найвищому рівні в історії, але одна проблема залишається невирішеною. Життя бійців рятують, але вони повертаються з пораненнями, яке змінює їхнє життя.

Лікування та реабілітація військових

Регенеративна медицина покликана зменшити можливість інвалідизації та повернути ветеранам війни повноцінне життя. Сучасні технології регенерації, використання стовбурових клітин та продуктів на їх основі дають можливість прискорити відновлення м'яких та кісткових тканин, а також нервів. Далі йтиметься про те, як працює нова технологія і чому вона прийде на зміну звичайній медицині.

Що таке регенеративна медицина?

У 1990-х роках стала популярна тканинна інженерія та дослідження стовбурових клітин завдяки процедурам з пересадки шкіри. Згодом метою регенеративних технологій стала заміна, відновлення тканин чи органів, пошкоджених внаслідок хвороби, травми, віку чи інших проблем. Тоді почали замислюватися над тим, щоб виростити чи відтворити пошкоджені тканини, замість лікувати їх за допомогою ліків та процедур.

Що таке регенеративна медицина?

Регенерація відбувається на трьох рівнях:

 • Молекулярний. Базовий рівень який включає відновлення невеликих молекул (вони є будівельними блоками нашого тіла), таких, як ДНК, жири та вуглеводи.
 • Клітинний. Сюди вже входять цілі клітинні структури, (нейрони або аксони) які відповідають за зростання та розмноження клітин у вашому тілі.
 • Тканинний. Це саме те, що спадає на думку при слові регенерація, тобто відновлення шкіри, кісткових тканин і м'язів.

Як це працює?

Хоча багато технік та препаратів у галузі регенеративної медицини все ще перебувають у стадії розробки та досліджень, деякі з них вже використовуються. Одним із них є терапія стовбуровими клітинами.

У живих організмах стовбурові клітини є основною формою клітин, які ще визначилися. Ці клітини можна назвати «порожніми клітинами», оскільки вони здатні розвиватися в диференційовані клітини з більш специфічними функціями в різних частинах тіла, а потім розмножуватися.

Як це працює?

Стовбурові клітини спеціально вирощуються вченими у лабораторії. Залежно від необхідності їм можна дати вказівку поводитися як певні типи клітин, наприклад, клітини вашого серця, крові або нервів. Наприклад, якщо у вас є захворювання серця, клітини серцевого м'яза, створені в лабораторії, можуть бути використані як трансплантаційна тканина для відновлення або заміни пошкоджених ділянок серця.

Ці властивості роблять стовбурові клітини універсальним варіантом лікування, тим більше, що лікування стовбуровими клітинами має так багато перспективних застосувань в медицині. У військовій медицині, де регенеративна медицина може бути дуже корисною, це відкриває багато можливостей.

Як це працює?

Військова регенеративна медицина

Польова медицина багато в чому схожа на цивільне медичне обслуговування, але має характерну особливість — тип поранень. Медична допомога на полі бою переважно стосується травм від вибухів, які можуть бути складними як для пацієнта, так і для лікарів. Травми від вибухів часто пов'язані із серйозними ушкодженнями тканин, такі ушкодження дуже важко піддаються лікуванню.

Військова регенеративна медицина

Саме характер травм, які отримують солдати на полі бою, підвищив інтерес до використання стовбурових клітин та регенеративної терапії в якості польової медицини. Великі уражені ділянки шкіри та м'язів з часом покриваються рубцевою тканиною, по ній не проходять нервові закінчення, судини, в результаті поранена рука, нога або інша частина тіла втрачає функціональність. Регенеративні методи реабілітації покликані вирощувати повноцінні м'язи, шкіру та кістки, тобто пацієнт отримує повноцінне одужання.

Лікування чи реабілітація за допомогою стовбурових клітин уже давно вважається проривом у цивільній медицині, тому для багатьох пацієнтів, яким не допомогли традиційні методи лікування, це нова надія.

Військова регенеративна медицина

Перспективи лікування стовбуровими клітинами у військовій медицині

Стовбурова клітина — це тип клітина, яка може оновлюватися і при цьому здатна трансформуватися у будь-які типи клітин у тілі. Завдяки пластичності такі клітини це перспективне джерело відновлення зруйнованої тканини.

Перспективи лікування стовбуровими клітинами у військовій медицині

Нижче наведено 5 перспективних сфер застосування стовбурових клітин у військовій регенеративній медицині:

Зниження болю

Спеціально підготовлені ін'єкції стовбурових клітин можуть дати організму стимул для відновлювальних процесів у пошкоджених тканинах, а також допоможе полегшити біль.

Також ін'єкції стовбурових клітин оновлюють і відновлюють пошкоджені тканини, тим самим можуть допомогти знижувати запалення. Принципова різниця в такому підході це те, що регенеративна терапія націлена на самі уражені ділянки, а не тільки на полегшення симптомів.

Зниження болю

Відновлення тканин

Найчастіше військові медики стикаються з травмами від вибухів, які торкаються великих ділянок тканин м'язів і внутрішніх органів. Тому ефективне відновлення пошкоджених тканин це основна мета застосування стовбурових клітин у військовій медицині.

Відновлення тканин

Поширені травми:

Сполучні тканини

Сучасні бойові травми характерні частим ураженням опорно-рухового апарату (жиру, м'язів, сполучної тканини, кісток). Незважаючи на те, що сучасний солдат має відмінні засоби особистого захисту та може розраховувати на якісну допомогу професійних медиків, відсоток ортопедичних проблем залишається високим.

Такі травми часто обмежують рухливість постраждалого, спричиняють сильний біль і як наслідок повну інвалідність.

Регенеративна медицина та терапія стовбуровими клітинами покликані допомогти у відновленні здорових тканин, роблячи уражені ділянки прохідними для судин та нервових сполук.

Сенсорні тканини

Обов'язковий захист очей за допомогою балістичних окулярів допоміг значно знизити кількість травм очей у солдатів. Проте ураження осколково-фугасними боєприпасами все ще несе ризик отримання важких травм, які призводять до втрати зору.

Вже деякий час вчені вдало вирощують клітини сітківки з ембріонального матеріалу, тим самим демонструючи прогрес у створенні стовбурових клітин, які можуть відновлювати зір.

Втрата слуху є ще однією поширеною травмою. Імпульсне навантаження на органи слуху внаслідок вибухів та пострілів часто стають причиною контузії та невиліковної втрати слуху.

На щастя, стовбурові клітини показують схожі ознаки з волосковими клітинами внутрішнього вуха. У свою чергу, вирощені клітини допоможуть відновити пошкоджені органи слуху.

Сенсорні тканини

Шкіра

Майже кожна травма, отримана на полі бою, супроводжується пошкодженням шкірного покриву. Пошкодження шкіри може бути хімічним або проникаючим, звичайною подряпиною або великим опіком, у будь-якому випадку це призводить до утворення рубцевої тканини. Шкіра виконує важливу роль при правильному загоєнні ран на великих ділянках, де існує небезпека зневоднення та інфекції.

Перевага шкіри в тому, що вона вже має клітини, які постійно регенерують створюючи новий епідерміс, терапія стовбуровими клітинами робить цей процес більш ефективним.

Шкіра

Ця властивість стовбурових клітин шкіри дозволяє розгорнути безліч клінічних досліджень, які дозволять розробити методи регенерації глибоких структур шкіри.

Модулюючі властивості стовбурових клітин

У медицині зараз дуже популярно все, що пов'язане зі стовбуровими клітинами, але всі зосереджені на їх відновлювальних властивостях. Насправді ж клітинна терапія має куди більший потенціал.

Стовбурові клітини мають захисний і директивний потенціал, а також вони можуть продукувати цитокіни (одна зі складових частин імунної системи) та фактори росту. Такі властивості дають клітинам можливість як стати на місце пошкоджених тканин, так і “направляти”, стимулювати розвиток нових кровоносних судин та зростання живих клітин замість рубцевої тканини.

Ці дивовижні регенеративні властивості клітин ще повністю не вивчені, але така можливість відкриває величезну сферу застосування в медицині.

Модулюючі властивості стовбурових клітин

Регенерація когнітивних систем

Черепно-мозкова травма – це одна з частих травм військового часу. Ушкодження головного мозку може мати психологічні наслідки та призвести до таких проблем як депресія, зловживання психоактивними речовинами, розлади особистості та посттравматичний синдром.

На даний момент роль нервових стовбурових клітин та їх відновлення до кінця не вивчено. Проте здатність цих клітин до утворення нових нейронів може допомогти у лікуванні когнітивних розладів та інших проблем із психічним здоров'ям.

Зрештою, дуже важливо, щоб військовослужбовці могли повернутися у суспільство та насолоджуватися життям – як психологічно, так і фізично.

Виробництво штучної крові

Необхідність переливання крові під час бойових дій досить часте явище, але постійно виникають труднощі з об'ємом та відповідною групою крові. Більше того, важливо враховувати питання транспортування, зберігання та вартості.

Виробництво штучної крові

Наразі проводяться маса досліджень та пошук нових способів та технологій для масового виробництва еритроцитів у лабораторних умовах. Стовбурові клітини мають потенціал для вирішення цієї проблеми. Ми можемо отримати необхідні обсяги штучної крові потрібної групи, яка не потребує суворих умов транспортування та зберігання.

Майбутнє регенеративної медицини

В даний час для солдатів, які втратили кінцівку, є кілька варіантів залежно від характеру пошкодження:

 • Просте протезування.
 • Роботизовані кінцівки.
 • Кістково-інтегровані імплантати.
 • Пересадка кінцівки.

Яким би не був просунутим імплант або протез, він не може замінити оригінал. Однак, регенеративна медицина може це змінити.

Майбутнє регенеративної медицини

Технології регенеративної медицини дають можливість вирощувати нервові волокна, судини шкіри та інші тканини. Відтворення таких складних органів як серце або нирки поки що залишається невирішеною проблемою. Відтворення такої складної структури як мозок також залишається вкрай складним завданням, у вирішенні якого зроблено лише перші кроки. Проте нові дослідження та відкриття дозволяють припустити, що потенціал людського організму, і сучасної медицини, дадуть можливість повної регенерації втраченої кінцівки або органу.

Регенеративна медицина для реабілітації воїнів ЗСУ

Регенеративні методи та використання стовбурових клітин це свого роду новий виток у розвитку медицини, а принципи роботи цих методів дозволяють назвати їх навіть новою медициною. У багатьох розвинених країнах проводяться дослідження нових методів лікування та застосовуються вже працюючі препарати на основі стовбурових клітин. Україна є однією з таких країн.

Регенеративна медицина для реабілітації воїнів ЗСУ

GOOD CELLS – це вітчизняна інноваційна медична компанія, яка володіє сучасною біотехнологічною лабораторією, клінікою та власним кріобанком. Фахівці компанії успішно впроваджують інноваційні програми лікування військовослужбовців стовбуровими клітинами та препаратами на їх основі, проводять науково-дослідну роботу та публікують результати своєї роботи у провідних міжнародних виданнях.

У період з 2014 по 2017 компанія GOOD CELLS заснувала та підтримувала проєкт «Біотех-реабілітація поранених», який був покликаний надати медичну допомогу бійцям АТО. Поранені бійці отримували ефективну допомогу у тих випадках, коли традиційна медицина була безсилою. У період роботи проєкту врятовано від ампутації 86 бійців.

"БІOTEX 2.0" - це продовження цінностей та ідей проєкту "Біотех-реабілітація поранених". В рамках нового проєкту GOOD CELLS готові надавати клітинні та безклітинні продукти українським медичним закладам для лікування військовослужбовців та реабілітації.

Це неоцінена допомога, яка не тільки врятує життя наших солдатів, але й дозволить їм повернутися до своїх родин фізично здоровими.

Читати далi →

Як вибрати активні навушники для стрільби

Як вибрати активні навушники для стрільби

Практично кожна велика війна вносила значні зміни та нововведення як у технології нападу, і у засоби захисту. Вже в 21 столітті солдат отримує захист корпусу, кінцівок, голови та захист органів чуття, зокрема слуху. Саме захист слуху і те, як правильно підібрати активні навушники для стрільби тема цієї статті.

Як вибрати активні навушники для стрільби

Навіщо потрібні активні навушники на полі бою

Людина має природний засіб захисту очей - повіки. На жаль органи слуху не мають схожого захисту, оскільки в природі не часто зустрічаються екстремально гучні звуки. Адже гучний звук може не тільки дезорієнтувати, а й серйозно пошкодити органи слуху або навіть зовсім позбавити слуху.

Навіщо потрібні активні навушники на полі бою

Коли доходить до звуку, ми вимірюємо його в децибелах (дБ). Нормальний звук для людського вуха коливається десь між 0 дБ та 100 дБ. Насправді 100 дБ — це навіть багато, але серйозної шкоди для вух не завдасть. Однак все, що вище 100 дБ, може пошкодити ваш слух. А коли звук перевищує 140 дБ, це може призвести до незворотного пошкодження вашого слуху. Постріл спричинює звук понад 150 дБ і може легко пошкодити ваші органи слуху. Таким чином, враховуючи, що більшість вогнепальної зброї дійсно перевищує безпечний рівень слуху, спеціальні навушники для захисту органів слуху можуть і повинні використовуватися щоразу, коли ви стріляєте з вогнепальної зброї.

Нижче в статті ви дізнаєтеся все про вибір активних навушників, які навушники бувають, як вони працюють, які підійдуть для бойових завдань, а які краще не брати.

Що таке активні навушники військові

Щоб зрозуміти, як працюють активні навушники для стрільби, слід знати механізм дії різного рівня звуку на вухо людини. Перевищення шуму понад 100 дБ для слухового апарату вважається небезпечним, а 130 дБ – вже больовий поріг. При пострілі звуковий тиск у стволі миттєво досягає 150 дБ. У вусі – 140 дБ. Така величина може спричинити контузію.

Рівень дБПриклад
10Дихання
20Шепіт
30Бібліотека
50Тихий офіс
60Розмовна мова, електробритва
65Фортепіанно
70Шумний ресторан
75Будильник
80Порохотяг
85Вивіз сміття
90Трактор, метро
100Блендер, шум на заводі
105Мотоцикл, оркестр
110Електропила, важка вантажівка, електро косарка
115Больовий поріг
120Дискотека в нічному клубі, рушниця
130Сирена
140Рок-концерт, рективний літак
160Розриви барабанної перетинки
190Загроза потілі слуху

Активні навушники працюють за принципом регулювання та вирівнювання звуку. Вмонтований електронний пристрій ловить та посилює звуки мови, навколишнього середовища, що надійшли через мікрофон. Одночасно знижує звуковий імпульс від пострілу. В результаті середній рівень шумів, що надійшли у вушну раковину, не перевищує 82 дБ.

Що таке активні навушники військові

Які навушники краще не брати

Якими б не були добрими наміри та бажання допомогти воїнам ЗСУ, великий шанс купити щось марне замість того, що реально може дати перевагу на полі бою. Вам слід уважно підійти до вибору активних навушників та уникати наступних категорій.

Які навушники краще не брати

"Звичайні" навушники з шумозаглушенням

Принцип роботи навушників з активним шумозаглушенням у чомусь схожий. Завдання навушників з ANC (Active Noise Control) мінімізувати навколишній шум, що заважає насолоджуватися музикою або власними думками. Навушники, які нам потрібні навпаки, дозволяють краще почути навколишній світ тим самим даючи тактичну перевагу. До того ж усім нам звичні навушники (Sony, Sennheiser, Koss ітд) можуть коштувати дорожче за спеціалізовані, тому що забезпечують набагато якісніший звук, який на полі бою ні до чого.

"Звичайні" навушники з шумозаглушенням

Вушні затички

Досить ефективний засіб для індивідуального захисту слуху, але мають низку мінусів у нашому випадку. З міркування гігієни пінні вушні затички одноразові, що у похідних умовах змушувало б носити з собою десяток або більше змінних паковань.

Вушні затички

Силіконові багаторазові вушні затички здаються більш вдалим варіантом, і навіть деякі профільні компанії випускають подібні, але вони не зовсім те що ми шукаємо. Такі вушні затички, чудово захищають від зовнішніх шумів, але підійдуть більше для мирного часу, під час навчань на стрільбищах чи тренуваннях. В умовах коли потрібно точно контролювати обстановку та локалізувати кожен звук навколо, просте обмеження слуху може бути проблемою.

Вушні затички

"Цивільні" активні навушники

До таких навушників можна віднести ті, що використовують на будівництві, промислових об'єктах при роботі з шумною технікою або в аеропортах. Якщо перший варіант це аналог вушних затичок, але в вигляді повнорозмірних навушників, то "авіанавушники" мають трохи інше призначення. 

"Цивільні" активні навушники

Як правило, авіанавушники мають дуже великі чаші для захисту від шуму авіамоторів і ніяк не адаптовані для роботи з шоломом та при стрільбі.

"Цивільні" активні навушники

Навушники з яскравим забарвленням

У спортивних змаганнях, на стрільбищі або страйкболі червоні, фіолетові або сині навушники виглядають цілком прийнятно, але не під час воєнних дій. Яскраві навушники не тільки не підходять до захисної амуніції, але й демаскують солдата, навіть якщо захищають його вуха.

Навушники з яскравим забарвленням

Масивні навушники

Активні навушники не повинні бути дуже об'ємними. Великі навушники можуть просто зсунутись або злетіти при різкому повороті голови, не кажучи вже про акробатичні рухи. Також масивна конструкція навушників заважатиме при прицілюванні від плеча.

Масивні навушники

Дуже дорогі моделі чи екзотичні бренди

Захист преміум класу звичайно вартий того, але за таку вартість можна купити 3-5 просто хороших навушників і забезпечити хорошим захистом більше людей.

Дуже дорогі моделі чи екзотичні бренди

Купівля дуже рідкісних навушників або тих, що офіційно не завозять в Україну, погана ідея. Непопулярні на нашому ринку навушники складніше відремонтувати, складніше знайти до них запасне оголів'я або амбушури, роз'єми можуть бути несумісні з наявною технікою.

На що звертати увагу при купівлі активних навушників для ЗСУ

Є кілька важливих пунктів, на які слід звертати увагу при виборі активних навушників. Дотримуючись цих рекомендацій ви зможете вибрати девайс, який відмінно захищає слух, зручний за будь-яких умов і коштує не дорого.

На що звертати увагу при купівлі активних навушників для ЗСУ

Рейтинг NRR/SNR

Більшість захисних навушників відповідають одному з двох стандартів:

 • Європейський SNR (Single Number Rating).
 • Американський NRR (Noise Reduction Rating).

Обидва стандарти описують характеристики поглинання звуку, але трохи різними алгоритмами. Принцип дуже простий, вказане значення означає, скільки пікового шуму поглинуть навушники, тобто скільки гучності зріжуть при роботі.

Рейтинг NRR/SNR

Наприклад, щоб захистити свій слух при стрільбі зі зброї малого калібру, потрібні навушники з NRR 20. Для великокаліберної зброї потрібно NRR 25 або краще. Для великокаліберної зброї або дробовика потрібний найвищий рейтинг, мінімум NRR 33.

Рейтинг NRR/SNR

Кількість мікрофонів

Завдяки мікрофонам активні навушники транслюють і посилюють навколишні звуки, такі як кроки, мова тощо. Для професійних моделей обов'язково мати два мікрофони рознесені по обох навушниках. Два мікрофони дозволяють створити повну стерео-картину та допомагають точно локалізувати звук. Деякі моделі також обладнуються розмовним мікрофоном на гнучкій ніжці.

Час атаки

Цей параметр показує, наскільки швидко спрацює електроніка при піковому навантаженні. Чим менший час атаки, тим менше ви будете відрізані від навколишніх звуків при включенні придушення шуму. Це також впливає на затримку, тобто як швидко мікрофони передають звук на динамік у навушнику.

Час атаки

Максимальна гучність

Великий діапазон гучності завжди додає зручності та варіативності. Ще варто звернути увагу на органи управління гучністю та їх зручність, це може бути колесо регулювання або кнопки. Органи управління повинні бути досить великими та з достатніми проміжками, щоб регулювання було зручним навіть у рукавичках.

Незалежне регулювання навушників

Як додаткова опція в навушниках є можливість налаштувати кожен навушник окремо. У деяких випадках це може бути корисно, якщо одне вухо чує гірше або один навушник став звучати тихіше.

Конструкція

Більшість навушників досить варіативні у сенсі тонкого налаштування та підгонки під розмір голови чи вух, використання з головним убором чи шоломом. Деякі моделі дозволяють від'єднати оголов'я та приєднати кожен навушник до тактичного шолома, або поставити фіксуючу дугу на потилиці. Чим більше варіацій кастомізації матимуть навушники, тим простіше підігнати їх під конкретні потреби. Ще навушники обов'язково повинні бути складними для зручного транспортування.

Конструкція

Бренд

Слід насамперед звертати увагу на популярні бренди, які мають офіційну гарантію, широкий модельний ряд та наявність нормального обслуговування. Серед таких компаній:

 • Peltor
 • Howard Leigh
 • MSA Sordin
 • EarShield
Бренды

Оснащення

З додаткових можливостей із середнього та топового сегмента активних навушників ви можете отримати:

 • Можливість підключити зовнішні пристрої за допомогою стандартного роз'єму (радіо, телефон, плеєр тощо).
 • Вбудоване радіо.
 • Додаткові мікрофони для точнішої стерео картини.
 • Автоматичне вимкнення в режимі очікування.

Захищеність

Тактичні активні навушники повинні витримувати складні умови експлуатації, тому виготовляються із ударостійких матеріалів. Також навушники, які призначаються для полювання або військових операцій, можуть використовуватись в різних погодних умовах, тому захист від пилу, вологи та дощу дуже бажаний.

Зручність

Якщо ви вибираєте навушники для себе, то це один з найважливіших параметрів. Якщо навушники натиратимуть, злітатимуть або пропускатимуть звуки, то наворочена електроніка ніяк це не виправить. До того ж, вам слід перевірити сумісність обраних навушників з усіма своїми пристроями та обладнанням. 

Зручність

Навушники повинні:

 • добре сидіти на шоломі;
 • мати потрібні кріплення або перехідники;
 • не заважати при носінні захисних окулярів (такі окуляри повинні мати досить тонкі дужки);
 • бути зручними під час перенесення;
 • мати доступні та зрозумілі органи управління;
 • легкий доступ до відсіку з батарейками.

Ціна

Зважаючи на перечислені вимоги до тактичних активних навушників, середня ціна на таку модель може коливатися в районі 100 - 150$. За меншу ціну навушникам не вистачатиме цінної функціональності на кшталт стерео мікрофонів, 3.5 мм роз'єму або вологозахисту.

Ціна

Верхній поріг цін на активні навушники може досягати 800 - 1000 $ за топові моделі, які використовуються в армії США або елітних підрозділах. Слід врахувати, що преміум сегмент не надає чогось екстраординарного. За великі гроші ви отримуєте якісніші технології або розширений комплект, а саме:

 • Більш якісні матеріали, метал, вуглеволокно, натуральна шкіра та ін.
 • Просунута та більш чутлива електроніка.
 • Додаткові опції налаштування звуку (чутливість, еквалайзер, регулювання підсилювача).
 • Додаткові мікрофони.
 • Комплектні змінні амбушури, кріплення, оголів'я.
 • Вбудоване радіо.
 • Комплектні перехідники, подовжувачі, винесені кнопки керування радіо.
 • Окремий розмовний мікрофон.

Всі ці фішки, безумовно, роблять користування навушниками більш зручним, але не є критичними. Навушники за 100$ чесно виконуватимуть свою роботу.

Вибір активних навушників для ЗСУ

Розвиток засобів індивідуального захисту ще далекі до завершення, на жаль, як і воєнні конфлікти в світі. Але ми маємо у своєму розпорядженні ті засоби, які можуть захистити від куль, осколків, гучних звуків, яскравих спалахів і отруйних речовин.

Вибір активних навушників для ЗСУ

Індивідуальний захист органів слуху так само важливий як захист ніг та рук, а активні навушники так само необхідні як бронежилет або шолом. У наших силах допомогти воїнам Збройних Сил України не лише перемогти та вигнати окупанта, але й повернуться до своїх родин здоровими.

Читати далi →

Військовий тепловізор — як обрати, скільки коштує, та які саме тепловізори треба для ЗСУ та ТРО

Військовий тепловізор — як обрати, скільки коштує, та які саме тепловізори треба для ЗСУ та ТРО

Тепловізор військовий є одним із найбільш значущих оптичних приладів для полювання або сучасних бойових дій. Туман або запиленість, день або ніч, тепловізійний прилад забезпечує гнучкість, універсальність та тактичну перевагу у будь-яку пору року та за будь-якої погоди.

Вибір ПНБ або тепловізора часто складне завдання, особливо для новичка, який робить свій перший вибір або для полювання, або для військових операцій. На ринок виходить дедалі більше брендів, від дорогих військових моделей до більш дешевших, побутових. Тепловізійне обладнання військового класу розраховане на суворі бойові умови та в порівнянні з доступнішими моделями коштують істотних грошей. Перш ніж приступити до вибору військового тепловізора, прочитайте цей гайд, який допоможе вам зробити вірний вибір. Також ви знайдете відповідь на запитання, який тепловізор зараз потрібен ЗСУ.

Наприкінці цієї статті ми також спростимо завдання, визначивши найоптимальніші вимоги для сучасного тепловізора для військових.

Військовий тепловізор

Перш ніж приступити до вибору

У широкому значенні прилади нічного бачення та тепловізори умовно можна поділити на військові (силові структури, поліція чи армія) та цивільні (полювання, туризм, комунальні служби). На жаль війна позбавила багатьох з нас можливості насолоджуватися дозвіллям та обирати між приємним та необхідним. Тому всі погодяться що спостерігати за білочками у нас поки немає часу, а стріляти горобців ми не будемо, ціль у нас трохи більша хоч і не набагато розумніша. Тому поговоримо про те обладнання, яке допоможе боротися з ворогом.

На що потрібно звертати увагу при виборі тепловізора

Тепловізор військовий це складна цифрова техніка, тому перше на що необхідно дивитися це наявність вичерпної інструкції. Яке б не було ваше ставлення до мануалів, ознайомитися з інструкцією до тепловізора просто необхідно. Якщо в комплекті з тепловізором буде такий том не найцікавішого, але корисного чтива, можемо переходити до огляду основних параметрів. 

Стандарт матриці

Військовий тепловізор може будуватися на основі однієї з двох технологій:

 • a-Si (amorphous Silicon), більш доступна технологія, але має меншу чутливість та температурний діапазон;
 • VOx (Vanadium Oxide), технологія більш просунута, має більшу чутливість та температурний діапазон;

Якщо є з чого вибирати та дозволяє бюджет, то краще вибрати модель на більш сучасній матриці, якість картинки буде помітно кращою.

Стандарт матриці

Охолодження матриці

Ця функція зустрічається у топових моделях військових тепловізорів. Охолодження матриці дозволяє вивести якіснішу картинку. Тепловізори з такою матрицею краще розрізняють ціль, навіть якщо її температура мінімально відрізняється від температури навколишнього середовища. Ціни на такі пристрої можуть бути дуже високими, але моделі без охолодження також виконують свою роботу досить добре.

Діаметр об'єктива та роздільна здатність матриці

Чим вище значення, тим чіткіша буде картинка і силует цілі. Матриця з високою роздільною здатністю забезпечить високу деталізацію та відстань, на якій може вестися спостереження. Радимо обрати не менше, ніж 400х300 пікселів.

128x96Не рекомендуем
160x120Не рекомендуем
384x288Прийнятне значення
400x300Прийнятне значення
640x480Рекомендоване значення
1024x768Рекомендоване значення

Дистанція детекції

Відстань на якій можна розпізнати та ідентифікувати об'єкт характеризує якість та просунутість тепловізора. Чим кращий показник, тим простіше розпізнати об'єкт і визначити його за зовнішніми ознаками на певній відстані (розрізнити людину від тварини, дрібні рухи, тип транспортного засобу тощо). Цей показник пов'язанім з попереднім пунктом і деякі виробники вказують на упаковці конкрету відстань в метрах для зручності. Радимо мінімум 1500 м.

Дистанція детекції

Параметри об'єктивів

Як і у фототехніці, тепловізори розрізняються по фокусній відстані, світлосилі та діаметру передньої лінзи. Найпростіше звертати увагу на розмір об'єктива, чим більше його діаметр, тим якіснішим буде картинка. З фокусною відстані простіше: чим вона менша, тим ширший кут зору і менший масштаб картинки (30 мм і менше).

Фокусна відстань об'єктиваКласифікаціяПередача перспективиFOV: кут огляду, поле зору
6-25 ммШирококутніВелике поле зору, зменшений масштаб зображенняБільше 15° (> 260 м/1000 м)
35-50 ммНормальніСтандартне поле зору, звичний масштаб зображення7-15° (122-260 м/1000 м)
70-200 ммТелеоб’єктивиВузьке поле зору; збільшений масштаб зображення.Менше 7° (< 122 м/1000 м)

Кут зору

Чим більше значення, тим більшу область простору буде видно. Якщо потрібно відстежувати велику площу, потрібно вибирати мінімальне значення. Якщо невеликий та далекий об'єкт, то максимальне. Тепловізор з регульованим кутом можна назвати дуже вдалою та універсальною покупкою.

Зум

Необхідно уточнити, який зум і в яких значеннях використаний. Якщо зум оптичний, то при збільшенні, картинка залишається максимально якісною, якщо цифровий, то з кожним порогом збільшення, зображення на екрані буде погіршуватися. Збільшення – це досить корисна опція, яка дозволить добре контролювати вибрану область з безпечної відстані. Віддайте перевагу оптичному зуму хочаб з двократним збыльшенням.

Дисплей

Оцінюючи дисплей важливо покладатися на власні враження від роботи з ним, якщо потрібно відштовхуватися від конкретних аоказників, то звертайте увагу на роздільну здатність, тип екрану та частоту оновлення. Виробники не часто вказують роздільну здатність екрану в тепловізорах, але хорошим вважається 1280х960 пікселів. Для типу екрана найкращим варіантом буде OLED. Такий екран дасть якісну картинку та контрастність, що може компенсувати недоліки матриці та цифрової обробки зображення. Що стосується частоти оновлення, чим вона вище, тим плавніше виглядатиме картинка, вибирайте від 30 - 50 Гц, значення нижче навряд чи буде комфортним.

Налаштування зображення

Кількість налаштувань та можливостей у тепловізорі звичайно набагато менша ніж у відеокамері, але деякі з них дуже корисні. Радимо звернути увагу на кількість фільтрів зображення, потрібні вони для того, щоб підлаштувати прилад до конкретного середовища та завдання, будь то ліс, поле, місто, день/ніч, тип цілі ітд. Різноманітність світлофільтри дає можливість налаштувати комфортне зображення для максимальної диференціації та відстеження цілей.

Налаштування зображення

Живлення

Як і звичайна відео або фотокамера, тепловізор споживає енергію, але так як компактність приладу є тактичною перевагою, в деяких моделях батарея не може похвалитися великою автономністю. Радимо не звертати великої уваги на кількість mAh, а зосередитися саме на зручності використання та можливості швидкої заміни батареї (в ідеалі на звичайні AA, AAA) або підключення додаткового акумулятора/повербанку. Добрим показником для батареї вважаеться безперервна робота всю ніч, тобто 7-9 годин.

Конструкції тепловізорів

Приціли — ударостійкий монокуляр із прицільною сіткою для встановлення на стрілецьку зброю за допомогою стандартного кріплення Пікатінні. Досить вузькоспеціалізований пристрій, який кріпиться до зброї. Варто враховувати що електронний прилад може не витримати навантаження при стрільбі з великого калібру. Також радимо звертати увагу на кріпильні кільця, які йдуть в комплекті, часто вони не кращої якості і доводиться докуповувати щось надійніше.

Тепловізори - приціли

Нічні насадки для оптичних денних прицілів, які встановлюються на об'єктив за допомогою спеціального адаптера. Такий варіант вимагає тривалого налаштування, пристрілювання, а також часу на монтаж та демонтаж.

Монокуляри — прилад для спостереження з одним оком, зовні нагадує зорову трубу. Завдяки ціні та компактності, найпопулярніші прилади у мисливців після прицілів. Найпоширеніший та універсальний тип тепловізора.

монокуляр

Біноклі – прилад з парними окулярами для двох очей, як у звичайних денних біноклів. Використовуються для нагляду на далеких відстанях.

Тепловізори - біноклі

Окуляри - монокуляр або бінокуляр, що має об'єктив зі збільшенням 1x і маску-голову. В основному використовуються для спостереження у приміщенні на близьких відстанях.

Тепловізори - окуляри

Прилад нічного бачення або тепловізор

Тут все просто, і ПНБ і тепловізор це нічна оптика, але в першому випадку це аналогове обладнання, а тепловізор це цифровий пристрій схожий за принципом роботи з відеокамерою.

ПНБ посилює можливості зору і, по суті, дозволяє вам працювати з тією ж ефективністю вночі як і вдень, їхати на автомобілі без освітлення, орієнтуватися на пересіченій місцевості, пересуватися з високою швидкістю, читати, розрізняти дрібні деталі.

Тепловізор дозволяє побачити те, що недоступно при звичайному погляді, побачити недавно працюючий автомобіль, розпізнати слабкий тепловий слід від недопалків, залишків багаття, побачити замасковане скупчення живих цілей.

Прилад нічного бачення або тепловізор

Існує 4 покоління ПНБ з яких необхідно вибирати 3 або 4. У перших 2 поколіннях для роботи пристрою необхідний спеціальний інфрачервоний освітлювач яких може демаскувати спостерігача, 3 покоління 4 працює без нього.

Плюси ПНБ

Картинка в ПНБ приємніша та більш звична для ока, техніка має більший час роботи, ціна нижча ніж у тепловізора. Добре підходить для орієнтування на місцевості, керування автомобілем в нічний час.

Мінуси ПНБ

Не відстежує теплові цілі, ефективно працює тільки вночі.

Плюси тепловізора

Розпізнавання цілі у будь-який час доби, можливість тонкого налаштування, світлофільтри, запис на флешку, виведення зображення на монітор.

Мінуси тепловізора

Не бачить через скло, вимагає досвіду та вправності, не розрізняє цілі, що не випромінюють тепло, погано розрізняє дрібні перешкоди такі як дроти, гілки, нерівності грунту або дороги.

Мінуси тепловізора
Мінуси тепловізора

Враховуючи спрямованість та сильні сторони пристроїв, професійні військові часто використовують обидва варіанти. ПНБ у вигляді міні-бінокля або очулярів кріпляться на шолом і використовується для орієнтування на місцевості в умовах поганої видимості або вночі. Тепловізор використовується як насадка на приціл. Таким чином, обидва пристрої закривають усі “сліпі зони” і роблять солдата готовим до більшості ситуацій.

Детальна відео інструкція, яка допоможе розібратися у виборі тепловізора.

Якщо коротко то який тепловізор вибрати?

Якщо ви визначилися з типом пристрою та не готові розбиратися в технічних деталях, ми підготували для вас набір оптимальних характеристик, які повинен мати хороший тепловізор: 

Розумний мінімум

 • Корпус або металевий або з композитних матеріалів який здатний витримати екстремальні умови експлуатації.
 • Захист від пилу, вологи та дощу не менше, ніж IP67.
 • Матриця: оксид ванадію (VOx), мінімальна роздільна здатність 384×288.
 • Екран: OLED роздільна здатність мінімум 1024x768, 50 Гц частота оновлення.
 • Дальність виявлення людини: 1500м.
 • Оптичний зум хоча б Х2.
 • Кут зору максимальний.
 • Можливість підключити до павербанку по USB.

який тепловізор вибрати

Якщо дозволяє бюджет

 • Можливість підключення до зовнішніх моніторів.
 • Роз'єм під флешки.
 • Наявність об'ємного накопичувача.
 • Синхронізація зі смартфоном, WiFi, Bluetooth.

Які тепловізори потрібні ЗСУ

Навіть якщо ви добре підготувалися, вивчили технічні характеристики і точно знаєте, який тепловізор хотіли б придбати для себе, це не означає, що саме цей пристрій зможе допомогти нашим воїнам на передовій. Справа в тому, що починаючи з 90-95 тис. гривень практично всі тепловізори мають достатній набір характеристик, щоб задовольнити будь-які потреби. Проблема в тому, що ці потреби можуть бути дуже різними.

Які тепловізори потрібні ЗСУ

Снайпери потребують прицільних насадок, водіям зручніше працюватиме з класичним ПНБ, навідники не зможуть працювати без якісного стереоскопічного бінокля або ширококутного монокуляра, штурмові підрозділи віддають перевагу окулярам, які б кріпилися до шолома і звільняли обидві руки. Також багато залежить від театру бойових дій. Наприклад, під час боїв на відкритій місцевості, у полі чи лузі, тепловізор повинен охоплювати велику територію та “діставати” якнайдалі. У міських боях тепловізор повинен добре диференціювати цілі на тлі споруд та безлічі об'єктів випромінюючих тепло.

Які тепловізори потрібні ЗСУ

Таким чином, тільки сам воїн або командуючий ЗСУ знає, в яких умовах прилад нічного бачення чи тепловізор надасть йому перевагу.

Скільки коштує тепловізор військовий

Ціни на військову нічну оптику на порядок вищі, ніж на побутову. Це зумовлено умовами експлуатації та вимогами до якості пристроїв. Тепловізори для ЗСУ та будь-якої іншої армії повинні конструюватися з найякісніших матеріалів та вміщувати у собі передові технології, адже від роботи обладнання залежить життя. Середня ціна тепловізора, який би відповідав військовим вимогам, починається від 90 000 грн.

Скільки коштує тепловізор військовий

Важлива будь-яка допомога

Вибір тепловізора дуже відрізняється від вибору побутового пристрю або смартфона, оскільки професійний інструмент повинен відповідати конкретним вимогам. Помилка при виборі військового тепловізора може повністю знецінити допомогу, яка так необхідна нашій армії. Так наприклад у 2014-2015 роках більше половини ПНБ та тепловізорів було куплено за рахунок волонтерських організацій, але на жаль багато з них виявилися промисловими зразками з дальністю роботи в 10-20 метрів, такі тепловізори використовують при роботі на виробництвах.

Важлива будь-яка допомога

Ми дали вам не вичерпну, але достатню інформацію про те, як вибрати тепловізор, які тепловізори потрібні для ЗСУ, скільки коштують тепловізлори і якими вони бувають. Будь-яка ваша допомога армії це внесок у спільну перемогу. Разом переможемо!

Читати далi →

Військова аптечка – склад індивідуальної медичної аптечки для бійця ЗСУ

Військова аптечка – склад індивідуальної медичної аптечки для бійця ЗСУ

Найкраща битва — це та якої не було. Якщо її не уникнути, то необхідно зберегти якнайбільше життів. Тому для воїна ЗСУ важлива не лише ефективна зброя, а й правильно укомплектована військова аптечка швидкої допомоги. Індивідуальна аптечка значно збільшує можливості бійця в наданні самодопомоги. Така аптечка забезпечує термінову допомогу при двох основних причинах смерті на полі бою: сильної кровотечі та недостатності дихальних шляхів. Кожна військова аптечка у складі ЗСУ кратно підвищує виживання наших воїнів. Також важливо знати, що саме входить до складу військової аптечки армії ЗСУ, тому що не варто забувати про головне правило при наданні допомоги “не нашкодь”. Ми відповімо на запитання, як можна доповнити стандартну аптечку і що в неї не варто класти. Наприкінці статті ви дізнаєтеся як вибрати правильний кровоспинний джгут-турнікет.

З чого складається аптечка ЗСУ

Готуючи спорядження дуже важливо дотриматися балансу між його вагою і мінімальною кількістю необхідних предметів. Перечислені нижче позиції, які входять до армійської аптечки, це найменше з того, що може зберегти здоров'я або врятувати життя.
 • бинт марлевий стерильний;
 • пакет перев'язувальний індивідуальний стерильний;
 • лейкопластир на нетканній основі;
 • гофрований кровоспинний бинт;
 • пара рукавичок медичних оглядових;
 • термоковдра;
 • два джгути-турнікети типу CAT або SOF;
 • ножиці атравматичні для розрізання одягу та взуття;
 • маркер для нанесення інформації;
 • назофарингеальний повітропровід;
 • армійська медична сумка.
Розширений набір визначає кожен для себе індивідуально. Міноборони придбало 15 тис. військових аптечок по 1 600 грн

Бинт марлевий стерильний

Стерильний бинт застосовується в багатьох випадках: опіки, фіксація кінцівки, фіксація тампонів, зупинка кровотеч, перев'язка ран, накладання фіксуючих або давлять пов'язок. Бинт марлевий медичний стерильний, 14 см х 7 м: ціни та характеристики Бінт повинен бути достатньо щільним, щоб надійно фіксуватися на тілі, без швів, підпресований по краях, щоб запобігти розвалюванню на нитки, з рівним плетінням, добре вбирати вологу, стерилізованим без допомоги хлорки і не мати дефектів на упаковці. Бинт марлевий

Пакет перев'язувальний

Більш просунутий варіант бинта, який використовується в арміях більшості розвинених країн. Перев'язувальний пакет ще називають "ізраїльським бандажом", він розроблений спеціально для того, щоб боєць самостійно зміг накласти кровоспинний бандаж, навіть однією рукою. Пакет перев'язувальний Перев'язувальний комплекс складається з еластичного бинту з абсорбуючою подушкою, на звороті розташовується пластикова застібка, яка допомагає ефективно зафіксувати бинт. Упакований перев'язувальний пакет у герметичну стерильну упаковку з короткою інструкцією.

Лейкопластир на нетканій основі

Універсальний засіб як у мирний час, так і у воєнний. Пластир повинен бути гіпоалергенним, широким, у вигляді котушки та на віскозній основі. Такий пластир не липне до одягу, рук, та, на відміну від тканого пластиру, потрібний відрізок легко відірвати руками. Пластырь медицинский «FP Family Plast» на нетканой основе 2,5 см х 500 см, 1 штука

Засіб для зупинки кровотечі

Спеціальний стерильний бинт, просочений гемостатичним засобом, який використовується для зупинки кровотечі. Бінт тампонується в рану, кровотечу з яких складно зупинити накладанням бандажу (пахвинна складка, пахвова зона ітд). Раніше використовувалися порошки з аналогічними властивостями, але від них відмовилися через непрактичність у бойових умовах. Засіб для зупинки кровотечі Особливості гемостатичного засобу:
 • Має характерну форму складеного зигзагами бинта. Таке компонування допомагає швидко тампонувати рану без необхідності розмотувати рулон.
 • Гофрована структура бинта для кращого поглинання.
 • Бінт просочений спеціальним засобом.
 • Матеріал не лущиться і не розпадається для зручного вилучення з рани під час надання професійної допомоги.

Медичні рукавички

Пара звичайних латексних або нітрилових медичних рукавичок. Якихось хитрих способів застосування рукавичок немає, вони використовуються за прямим. Рукавички призначені уберегти від інфекцій та забруднень як пораненого, так і людини, яка надає допомогу. У польових умовах не завжди є час на гігієну і правильно надіти рукавички, не пошкодивши, але їх наявність обов'язкова в аптечці. Медичні рукавички

Термоковдра

Термоковдра або ізофолія це поліетиленова фольга розміром 1,5х2,5м., з алюмінієвим напиленням, яка має безліч застосувань знайомих кожному виживачеві або екстремальному туристу. Головне призначення термоковдри в умовах бойових дій це сховатись/укрити постраждалого тим самим зберегти до 90% тепла тіла. У деяких випадках ізофолія може використовуватися для транспортування пораненого. Термоковдра Термоковдра дешева, легка, міцна і еластична тому вона напевно має 1001 спосіб застосування, ось деякі з них:
 • зігрітися в холод або сховатись від сонячних променів у спеку;
 • використовувати як тепловий екран біля багаття для збереження тепла;
 • можна сконструювати вирву для збору дощової води;
 • у вигляді тенту можна захиститися від дощу чи вітру;
 • нарізавши ковдру смугами, можна зробити мотузку.

Джгут-турнікет

Джгут турнікет САТ — ефективний засіб для швидкої зупинки різних видів кровотеч як верхніх, так і нижніх кінцівок. Такі турнікети використовують Збройні сили США, а також деякі європейські армії. Турнікети CAT прошли 7 поколінь інновацій, з кожним поколінням конструкція та матеріали джгута удосконалювались. Джгут CAT 7 покоління Крім маркетингових "фішок" на кшталт нагороди "10 великих винаходів", маси польових та медичних випробувань на ефективність, турнікет CAT має ряд цілком практичних переваг:
 • швидка зупинка кровотечі
 • можливість застосування однією рукою
 • застосування в будь-яких погодних умовах
 • надійна фіксація за допомогою текстильної застібки

Ножиці атравматичні

Сталеві військові тактичні атравматичні ножиці із пластиковими ручками. Ці ножиці спеціально розроблені для використання персоналом рятувальних служб та військовими медиками. Форма ножиць ідеально підходить для швидкого розрізання елементів одягу або взуття без загрози травмувати потерпілого. Ножиці атравматичні Ножиці такого типу мають характерну та впізнавану конструкцію, яка дозволяє їм легко різати одяг, не застрягати та не залипати в ньому. Ножиці гарантовано справляються з більшістю типів тканин, а також з наступними матеріалами:
 • щільна натуральна шкіра до 2 мм.
 • нейлон Cordura густиною до 700-1000 D.

Маркер

Найпростіший перманентний маркер, яким вказуються час накладання джгута та важлива інформація про поранення. Так як солдат може перебувати (і бути поранений) в різних погодних умовах, буде перевагою якщо маркер досить міцний, з щільно прикріпленим ковпачком. Маркер

Назофарингеальний повітропровід

Назофарингеальний повітропровід – це гнучка трубка, виготовлена із спеціального силікону. Трубка вставляється в носовий прохід для забезпечення доступу повітря до дихальних шляхів. повітропровід Якщо при пораненні людина знепритомніє, язик може запасти в горло через розслаблення м'язів щелепи. Це може викликати блокування дихальних шляхів і навіть смерть від ядухи. Назофарингеальний повітропровід дозволяє створити вільний канал для дихання у непритомної людини. У комплекті завжди повинен бути пакетик зі спеціальним лубрикантом, який використовується при введенні трубки для запобігання пошкодження сли